•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Çatalca Şube Başkanımız Erol Taylan’ın Babası İbrahim Taylan 27 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul Çatalca’da vefat etmiştir.

  ibrahim taylan

  Merhumun cenazesi Bugün (27.07.2021) Çatalca İzzeddin Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazına müteakip İzzeddin Köyü Mezarlığı’na defnedilmiştir.

  Merhuma Allah'tan rahmet,

  Sn. Erol Taylan’a, Ailesine ve Yakınlarına başsağlığı dileriz.

  Kırım Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu

  Kırım Tatar Milli Hareketinin duayen aktivistlerinden İzzet Hayırov 21 Temmuz 2021 tarihinde 83 yaşında iken vatan Kırım’ın Akmescit şehrinde vefat etti.

  İzzet Hayirov1

  Kırım’ın Aluşta bölgesi Körbek (İzobilnoye) köyünde 1938 yılında dünyaya gelen İzzet Hayırov 1944 yılında henüz 7 yaşındayken bütün halkı ile birlikte vatan Kırım’dan sürgün edildi. Sürgünün ilk yılları Özbekistan’da açlık ve hastalıklardan 2 ablası ve ağabeyini kaybetti. Semerkand Devlet Üniversitesi Radyofizik bölümünü 1961 yılında kazanan Hayırov, aynı yıl diğer Kırım Tatar gençlerle beraber Kırım Tatar Gençler Birliğini kurdu. Birliğin amacı halkın vatana dönüş mücadelesi oldu. Hayırov’un aktif faaliyetleri KGB’nin (Sovyet Devlet Güvenlik Komitesi) dikkatinden kaçmadı. Ancak her biri 15-20 saat süren sorgular ve takibat Hayırov’u durduramadı. Uzun yıllar milli harekette farklı bölgeler ve şehirlerde faaliyet gösteren inisiyatif grupları arasında bilgi alış verişini sağlayan Hayırov, 1968 yılının 13 Kasım günü diğer 9 Kırım Tatar aktivistle birlikte tutuklandı. 1969 yılında haklarında başlayan dava ileride “Taşkent Süreci” olarak adlandırıldı. Bu dava kapsamında 10 Kırım Tatar milli hareketi aktivisti hapis cezalarına çarptırıldılar. Halkının hakları için verdiği mücadele nedeniyle 1 yıl 6 ay cezaevinde kalan Hayırov üniversiteden de atıldı. Bundan sonra milli harekette daha aktif rol almaya başlayan İzzet Hayırov, vatan döndükten sonra da mücadelesine devam etti.

  Kırım Tatar Milli Hareketinin en faal vekillerinden olan İzzet Hayırov 22.07.2021 tarihinde Akmescit’in Maryano kasabasında toprağa  verildi. İzzet Hayırov’u son yolculuğa uğurlamak için Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen çok sayıda Kırım Tatarı cenaze törenine katıldı.

  Merhuma Allah’tan rahmet,

  Ailesine, yakınlarına ve Kırım Tatar camiasına başsağlığı dileriz.

  Kırım Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu

  Kaynak: QHA

  Korku hikayeleri yazarı, Tarih doktoru adayı, Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Sayfa Editörü Mehmet Berk Yaltırık şahsi Twitch kanalında “Kırım ve Kırım Tatarları Soru-Cevap Özel” programı yaptı.

  26 Haziran Kırım Tatar Millî Bayrak Günü Hayırlı Olsun

  Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde, 25 Haziran 2021 Cuma günü “Kırım Tatar Bayrak Günü” kutlandı. Büyükelçilik bahçesinde düzenlenen törende “Gök Bayrak” göndere çekildi.

  Kıymetli Dostlar…

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlarını vekalet yoluyla, şartlı bağış olarak kestirmek isteyen üyelerimizin kurban bağışlarını “kurban paylaşmaktır” diyerek Kırım, Çongar ve Kıpçak’ta kardeşlerimizle paylaşacağız.

  Kırım’ın Nasrettin Hocası: Ahmet Aqay

  Genel Merkezimiz bünyesinde gerçekleştirilen "Söz  Gençlerin - Zemaneviy Sohbetler Serisi"nin 18 Haziran 2021 Cuma günkü konuğu Egemen Köken oldu.

  Kıymetli kardeşlerimiz!...

  Her yıl yapmış olduğumuz çalışmamız bu yıl da başarılı bir şekilde sonuçlandırılmış, 2021 yılı Ramazan ayı süresince toplanan fitre, zekât, fidye, gıda paketleri ve adak kurbanlarımız yerlerine ulaştırılmıştır. Emeği geçen kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

  Canike Hanum

  Genel Merkezimiz bünyesinde gerçekleştirilen "Söz  Gençlerin - Zemaneviy Sohbetler Serisi"nin 11 Haziran 2021 Cuma günkü konuğu Elif Canike Bezikoğlu oldu.

  GENÇ TATAR ekibi organizasyonuyla bir satranç turnuvası düzenlenecektir. “Kırım Tatar Millî Bayrak Günü”ne özel tasarlanan Satranç Turnuvası, 26 Haziran 2021 Kırım Tatar Millî Bayrak Günü haftasında gerçekleştirilecektir.

  Uzakları yakın eden internet aracılığıyla duygu ve coşku dolu bir Tepreç yaşandı.

  Numan Çelebicihan

  Genel Merkezimiz bünyesinde gerçekleştirilen "Söz  Gençlerin - Zemaneviy Sohbetler Serisi"nin 4 Haziran 2021 Cuma günkü konuğu İdilbike Sava oldu.