•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • “10 Aralık İnsan Hakları Günü” dolayısıyla konuşmacıları arasında Kırım Tatar Halkının lideri Mustafa A. Kırımoğlu’nun da yer aldığı “İşgal Altındaki Ukrayna’da İnsan Hakları ve Kırım Tatarları” adlı toplantı 8 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da Genel Merkezimizde gerçekleştirilecek.

  Derneğimizin Kurucusu olduğu Kırım Vakfı’mızın Tarih ve Kültür Konferansları serisinin ilki olan “Akyar’dan Akşehir’e Bir GöçHikayesi” adlı konferans  Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Sosyal Tesisi’ndeki Bekir Sıtkı Çobanzade Kütüphanesi’nde 2 Aralık 2023 tarihinde Servet Odaman tarafından verildi.

  Kırım Tatarlarının Millî Lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun eşi Safinar Cemileva 30 Kasım 2023 tarihinde Derneğimiz Genel Merkezini ziyaret etti.

  EkoAvrasya Vakfı “2023 Avrasya  Hizmet Ödülleri” 29 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da Tarihi Türk Ocağı Binası’nda düzenlenen törenle takdim edildi.

  Genç Tatar inisiyatifinin organizatörlüğünde Kırım Derneği Genel Merkezi’nin desteğiyle 23 -24 Aralık 2023 tarihlerinde “1. Kırım Tatar Millî Kurultayı”nın 106. yıldönümü”ne özel düzenlediğimiz ödüllü satranç turnuvasına tüm satranç severleri bekliyoruz.

  Derneğimizin kurucusu olduğu Kırım Vakfı 2023-2024 sezonu faaliyetleri çerçevesinde Aralık 2023’de başlamak üzere her ayın ilk Cumartesi günü “Tarih ve Kültür Konferansları” başlığı altında Kırım Tatarları ile ilgili Türkiye’de yapılan çalışmalar sonucunda  ortaya çıkarılan eserleri  gündemine alacak  ve eserlerin müelliflerini konuk edecek.

  Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜP) Ankara Temsilciliği tarafından 26 Kasım 2023 tarihinde “14 Kasım 1944 Ahıska Sürgünü Anma Programı” adı ile Ankara Etimesgut Belediyesi Kent Konseyi Salonunda bir etkinlik gerçekleştirildi.

  Ukrayna Büyükelçiliği tarafından 25 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da yapılan etkinlik ile Holodomor kurbanları anıldı.

  Kırım Derneği Genel Merkezi’nden - Holodomor Kurbanları Hk.

  Ukrayna, her yıl olduğu gibi, Kasım ayının bu son cumartesi günü Holodomor kurbanlarını anmaktadır. 1932- 1933 yılları arasında Sovyetler Birliği merkezi yönetimi tarafından tabi tutulduğu suni açlık ile öldürülen “Holodomor Kurbanları” hakkında Derneğimiz Genel Merkezi tarafından 25 Kasım 2023 tarihinde bir basın bildirisi yayınlandı.

  Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 24 Aralık'ta Ankara'da koşulacak olan 88. Büyük Atatürk Koşusu'na katılacak gönüllü ODTÜ'lü gençler, bu kez kolları "Depremzede Çocuklar" için sıvıyor. ODTÜ Oryantiring Takımı ve Kamu Yararına Dernekler statüsündeki Kırım Derneği Genel Merkezi  iş birliğinde düzenlenen bu bağış kampanyası, 6 Şubat Depremi'nde etkilenen çocuklara umut olmak amacıyla hayata geçiriliyor.

  Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen; TÜBA-GEBİP ve TÜBA-TESEP 2023 yılı ödülleri içerisinde yer alan Halil İnalcık Özel Ödülü'nü, Kırım Vakfı'mızın Yönetim Kurulu Üyesi, Kırım Tatar bilim insanı Prof. Dr.Hakan Kırımlı, "Geraylar ve Osmanlılar" eseriyle almaya hak kazandı.

  Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Türkiye ve Ortadoğu Temsilcisi Aldulhakim Şaptukayev 21 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da Derneğimiz Genel Merkezini ziyaret etti.