•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • “Uluslararası Makam Sanat Forumu”na Katıldık

  İlk olarak 2018 yılında Şehrisabz'da düzenlenen “II. Uluslararası Makam Sanat Forumu” 27 Haziran 2024’te Özbekistan’ın Jizzakh bölgesinin Zaamin bölgesinde görkemli bir şekilde açıldı.

  Protokol

  Özbekistan Cumhurbaşkanı himayesinde düzenlenen “Uluslararası Makam Sanat Forumu”nun açılış töreninde bir konuşma yapan Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, makam sanatının tarihi ve öneminden bahsetti.

  MirziyoyevŞevket Mirziyoyev
  Özbekistan Cumhurbaşkanı

  UNESCO Genel Konferansı 42. Oturumu Başkanı Simone Miculescu; ICESCO Genel Direktörü Salim Muhammad Al-Malik; TÜRKSOY Genel Sekreteri Sulton Raev; Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktota Raimkulova; Türk Devletleri Parlamenterler Asamblesi Genel Sekreteri Mehmet Sureya Ar; Bağımsız Devletler Topluluğu Genel Sekreter Yardımcısı Nurlan Seytimov; Türkiye Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Yalçın Topçu; Kazakistan Cumhurbaşkanı Danışmanı Malik Otarbayev; Tacikistan Sosyal Kalkınma, Kültür ve Halkla İlişkiler Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdullo Rahmonzoda; Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Altynbek Maksutov; Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Gabil oğlu Kerimli’nin de hazır bulunduğu etkinlikte Genel Merkezimizi Özbekistan Kültür Bakanlığı'nın davetlisi olarak festivale katılan  “Cıyın Ansambli” dans hocası Evelina Kemileva temsil etti.

  Evelina Kemileva

  Festivale Asya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika'da yer alan 80'den fazla ülkeden yaklaşık 400 konuk katıldı.

  Dansçılar

  Festival açılışı muhteşem bir konserle gerçekleştirildi. Klasik şarkılar ve dansların yer aldığı renkli açılış konserinde foruma Türkiye’den davet edilen Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu solistlerinden Çiğdem Gürdal da Özbekçe bir şarkı seslendirdi.

  Çiğdem Gürdal
  Çiğdem Gürdal
  Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu Solisti

  Festival özel bir dekorasyonla süslenen Zaaminsai kompleksinde düzenleniyor. Özbek halkının zengin kültürünü ve muhteşem sanatını anlatan sergiler buradaki geniş bir meydanda katılımcılara uygulamalı olarak tanıtılıyor.

  Seramik yapımı

  30 Haziran'a kadar sürecek olan forum sonunda "En İyi Makam Topluluğu", "En İyi Solist-Enstrümantalist" ve "En İyi Solist-Vokalist" yarışmalarının sonuçları da açıklanacak.

  Seramik standı

  Etkinlik süresince makam sanatının teorik ve pratik temellerinin anlatıldığı uluslararası bir konferans ve yuvarlak masa toplantıları düzenlenecek.

  Kostüm standı

  MAKAM SANATI: UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde 2008 yılından beri yer alan “Makam Sanatı” Orta Asya klasik müziğidir. Orta Asya klasik müziğine aslında “Shashmaqam” denir ve 16. yüzyılın sonlarında Buhara'da bu şehrin bölgesel bir başkent olduğu dönemde ortaya çıkmıştır. Azerbaycan Muğam ve Uygur muqam sanatı ile ile yakından ilişkilidir. Altı makam olarak tercüme edilen ad, klasik Fars geleneksel müziğine benzer altı farklı Müzikal modda altı bölüm içeren müziğin yapısını ifade eder. Konuşulan Tasavvuf şiirinin ara bölümlerinde müziği kesintiye uğrar, tipik olarak daha düşük bir tondan başlar ve kademeli olarak yükselir.

  Dansçılar 2

   

  Pin It