•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından 26 Haziran Kırım Tatar Milli Bayrak Günü münasebetiyle iki etkinlik  düzenlendi. Kırım Tatar Bayrağının göndere çekilmesi ile başlayan ilk etkinliğin ardından müracaat işlemleri sonuçlanan Kırım kökenli vatandaşlara Ukrayna Diaspora kimlikleri törenle teslim edildi.

  5d9d95f9 bcf2 4835 916e cb316a11bb95

  Çok sayıda Kırım Tatarı ve Ukraynalı'nın katıldığı etkinlik; ilk olarak Ukrayna, Türkiye ve Kırım Tatar millî marşlarının okunmasıyla başladı. Kırım Tatar millî marşı Ant Etkenmen okunurken tarak tamgalı gökbayrak göndere çekildi.

  6e244cfa e40d 4679 bfae c21969e04654

  Programa; Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Koordinatör Başkanı ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, Genel Başkan Yardımcımız ve TURKSİD Ukrayna Başkanı İsmet Yüksel, Kırım Gelişim Vakfı Bursa Şube Başkanı Haluk Yaşayanlar, Tuvgan Til İnternet Sitesi Koordinatörü Oya Deniz Çongar Şahin, Büyükelçilik çalışanları ile çok sayıda Kırım Tatarı katıldı.

  74eb9978 2d71 4af2 9547 25ab37c5dbd8

  "BU BAYRAK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

  Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) bugünün sembolik bir gün olduğunu vurguladığı konuşmasında Kırım Tatar bayrağının Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında dalgalandığını söyledi. "Bu bayrak bizim için çok önemli" diyerek sözlerine başlayan Bodnar, Kırım Tatar bayrağının Ukrayna Büyükelçiliğinin açıldığı ilk günden bu yana gönderde olduğunu söyledi. Bodnar, "Yeni Büyükelçilik binamız açıldığında bu bayrağı göndere ilk çeken kişi Ukrayna milletvekili ve Ukrayna Kahramanı sayın Abdülcemil Kırımoğlu idi. Bugün burada ve dünyanın dört bir yanında bayrak gününü kutlayarak, Kırım Tatar halkına sevgi ve saygımızı gösteriyoruz. Bu bayrak uğruna sizler ve atalarınız varoluş mücadelesi verdiniz." ifadelerini kullandı.

  bodnar 2 1719409618 8 x750

  "KIRIM TATAR BAYRAĞININ ÖZGÜR KIRIM'DA DALGALANMASI İÇİN ORTAK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMELİYİZ"

  Bugün Ukrayna'da Devlet Bayramı olarak kutlandığını ve Kırım Tatarları ile Ukrainlerin ortak bir sevinç yaşadıklarını belirten Bodnar, "Bu bayrağın özgür Kırım'da dalgalanması için ortak mücadelemizi sürdürmeliyiz. Çünkü bu bizim ortak görevimiz" dedi. Bodnar sözlerini Türkçe bir şekilde, "Yaşasın Kırım Tatar halkı, yaşasın Kırım! Slava Ukraini! (Şan olsun Ukrayna'ya)" diyeek noktaladı.

  "BAYRAK MİLLETİN VARLIĞININ İSPATIDIR"

  Kırım Tatar Teşkilatları Koordinatör Başkanı ve Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit de Kıırm Tatar Milli Bayrak Günü'ne özel bir konuşma yaptı. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğine teşekkür ederek sözlerine başlayan Şilit, "Bayrak bizim için çok önemlidir. Bayrak, bir milletin varlığının ispatıdır. Kırım bayrağı da bizim şerefimiz, namusumuz, her şeyimizdir." dedi. Şilit, Kırım Gelişim Vakfı olarak 30 Haziran 2024 tarihinde organize ettikleri Kırım Tatar Milli Bayrak Günü etkinliği hakkında bilgi verdi. Herkesin davetli olduğunu belirten Şilit, Ankara'nın Polatlı ilçesindeki Karayavşan mahallesinde yürüyüş yapılacağını ve Kurtuluş Savaşı'nda taarruzun başladığı Tavşantepesi'ne  Kırım Tatar bayrağının dikileceğini dile getirdi.

  gayana yuksel 1 1719409683 548 x750

  "BAYRAMIN FİKİR BABASI DR. AHMED İHSAN KIRIMLI İDİ"

  Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel ise Kırım Tatar Milli Bayrak Günü'nün önemine işaret ettiği konuşmasında, yıllar önce bu kutlu güne adım attıklarını ifade etti. Yüksel, "2009-2010 senesinde Bayrak Günü fikri için başlatılan çalışmalara bizzat katıldık. O zamanlar bu gün Gençlik Günü olarak düşünüldü. Fakat bayrak hepimizin sembolü hepimiz için çok önemli dedik. Halkımız için bu Bayrak Günü'nü kutlayalım dedik ve 2010 yılından bu yana bu günü kutluyoruz." bilgisini verdi.

  Söz konusu fikrin Türkiye'deki Kırım Tatar diasporasının önemli ismi, Kırım Derneği Genel Başkanı merhum Dr. Ahmed İhsan Kırımlı'dan çıktığını vurgulayan Yüksel, "Sayın Ahmed İhsan Kırımlı yıllar önce 'Mutlaka böyle bir bayram olsun. Çünkü halkların tarihinde sadece kara günler değil bayramlar da olmalıdır' diye söylüyordu." ifadelerini kullandı.

  Ukrayna'nın millî bir mücadele verdiğini hatırlatan Yüksel, "Türkiye yüz yıl önce nasıl ki, bağımsızlığı için savaştı ve Kurtuluş Savaşı'nı kazandıysa aynı şekilde Ukrayna da bu yolu izliyor. Bu mücadelede Ukrainler ve Kırım Tatarları birliktedir. Yani biz bu birliğimizi ve beraberliğimizi korumak zorundayız. Bu savaşı mutlaka kazanacağız. Slava Ukraini!" dedi.

  ff06ba3b f849 4c71 820a 21cf1d714160

  Kırım Tatar Bayrağının göndere çekilmesi ile başlayan ilk etkinliğin ardından müracaat işlemleri sonuçlanan Kırım kökenli vatandaşlara Ukrayna Diaspora kimlikleri takdim törenine geçildi.

  fb61e847 c762 4ab9 a9fb 76e030d35491

  "DİASPORA KİMLİKLERİ SAYESİNDE KIRIM'IN YENİDEN İNŞASINA KATKI SUNABİLECEKSİNİZ"

  Takdim töreni öncesinde Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar (Vasyl Bodnar) bir konuşma yaptı. Büyükelçi Bodnar diaspora kimliklerinin yalnızca belgeden ibaret olmadığını, Kırım Tatar halkının Kırım Yarımadası'nın bir halkı ve sembolü olduğunu vurguladı. Diaspora kimliklerinin daha çok kişiye dağıtılması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Büyükelçi, "Kırım'ı ve Ukrayna'nın işgal edilen diğer bölgelerini kurtarmak için ortak bir mücadele veriyoruz. Bu mücadeleyi lafta değil, diplomaside ve cephede veriyoruz. Bu kimlikler sayesinde Kırım'a özgürce seyahat edebilecek, Kırım'ın yeniden inşasına katkı sunabileceksiniz. Kırım'ı birlikte yeniden inşa edebileceğiz" dedi.

  ef7c5870 7afb 4e88 932f ad9c102b5791

  "BAYRAK GÜNÜ'NÜ DR. AHMED İHSAN KIRIMLI TEKLİF ETTİ"

  Genel Başkanımız Mükremin Şahin sözlerine Kırım Tatar Millî Bayrak Günü'nü kutlayarak başladı. Bayrak Günü'nün daha önce özgür Kırım topraklarında kutlandığını anımsatan Şahin, I. Milli Kurultay'dan itibaren Kırım Tatar halkının tarihine kısaca değindi. Şahin, Kırım Derneği Genel Başkanı merhum Dr. Ahmed İhsan Kırımlı'nın 2005 senesinde Bayrak Günü'nün bir şükran günü olarak kutlanılması için teklifte bulunduğunu söyledi.

  Şahin, "Son 150-200 yıldır büyük acılar çekmiş, sürgün yaşamış bir halk olarak II. Milli Kurultay'ımızı toplayabildiğimiz için bugün şükran günü olarak kutlanılması teklif edildi ve daha sonra bu teklif Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) tarafından kabul edildi." dedi.

  "DİASPORA KİMLİKLERİ İKİ ÜLKE ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ ÜSTLENECEK"

  Kırgızistan'dan Kanada'ya kadar 20'ye yakın ülkede Kırım Tatar diasporasının olduğunu belirten Şahin, diaspora kimliklerinin hem Ukrayna hem Türkiye hem de Kırım Tatarları için çok önemli olduğunu, "Bu diaspora kimlikleri iki ülkenin ortak paydası olacak. İki ülke arasındaki ilişki güçlenecek; eğitim, ticaret, sanayi, kültürel ve sanatsal alanda Ukrayna ve Türkiye'nin diplomasisi için köprü vazifesi üstlenecek." ifadesiyle dile getirdi. Daha önce diaspora kimliklerinin yalnızca Türkiye'de yaşayan Ukrainlere verildiğini hatırlatan Şahin, Kırım Derneğinin girişimiyle 8 sene önce Kırım Tatarlarının başvuru yaptığını dile getirdi. Şahin bu kapsamda ataları Kırım'dan gelen 700-800 civarında Kırım Tatarının diaspora kimliğine sahip olduğunu aktardı.

  Şahin sözlerine, "İnşallah dedeleri, babaları, Kırım'dan Türkiye'ye gelmiş olan on binlerce kardeşimiz bu belgeye sahip olur. Yasa (Çifte vatandaşlık yasası) çıktıktan sonra da Ukrayna vatandaşı belgelerini alırlar. Amacımız budur." ifadeleriyle son verdi.

  UKRAYNA BÜYÜKELÇİLİĞİ UKRAİNCE DERSLER VERECEK

  Tekrar söz alan Büyükelçi Bodnar, Ukrayna Büyükelçiliği olarak Ukrayna vatandaşlığı alabilmek için Ukraince dersler vermeye başlayacaklarını duyurdu. Ayrıca bu bağlamda Ukrayna tarihi ile ilgili sınav yapılacağını da belirten Bodnar, sınav sorularının Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından basılan Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Aydıngün ve Kapodakya Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Valeriy Morkva'nın kaleminden piyasaya sürülen "Ukrayna" isimli kitaptan çıkabileceğini espirili bir şekilde dile getirdi.

  8b0ee2d7 9578 4e96 b782 6692cfcc6a40

  BÜYÜKELÇİ BODNAR DİASPORA KİMLİKLERİNİ TAKDİM ETTİ

  Gerçekleştirilen tören kapsamında Bodnar, 35 kişiye diaspora kimliğini takdim etti. Teslim töreninin ardından Bodnar, "Bu sadece bir gelenek değil, aynı zamanda bizim görevimiz. İki ülke arasındaki iş birliğini pekiştirmek için yapıyoruz. İşgalden sonra Kırım'ın yeniden ayağa kalkması için çalışıyoruz. Artık diaspora kimliğinizin katkısıyla Kırım'a ne zaman döneceğimiz ve zafere ne zaman ulaşacağımız sizlere de bağlı olacak. Desteklerinizi bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

  Kaynak: QHA

  c6395881 adfd 4cb0 b872 d9bcf2e78f60

  78c3e027 5955 46ba 8a39 57c3edb1fc87

  add50476 0214 4933 b331 63632fb5c921

  83c6de1e 575d 4b48 b68f 59f5730eca1a

  61403d44 3f86 4d9c 9314 d811e0a9de83

  Pin It