•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Çekya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye-Çekoslovakya arasındaki diplomatik ilişkilerin 100. yılı vesilesiyle 25 Haziran 2024 tarihinde Ankara’da resepsiyon verdi.

  Büyükelçilik konutunda düzenlenen resepsiyona Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Çekya'nın Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın yanı sıra birçok ülkenin diplomatik ve askeri temsilcileri ile Derneğimizi temsilen Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Olgun Boydak katıldı.

  81475f51 5428 4bcd ab6b 8255451be539

  Türkiye-Çekoslovakya ilişkilerinin 100. yılının kutlandığı resepsiyon, Çekya Milli Marşı ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

  Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, burada yaptığı konuşmada, uluslararası düzenin ve güvenliğin tehdit altında olduğunu belirterek, Rusya'nın Çekya dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesini hedef aldığını söyledi.

  c114936a d455 4aaf b502 39f7a8d98ae3

  Çekoslovakya'da 1989'da komünist yönetim sisteminin sona ermesiyle Çek-Türk ilişkilerinde büyük değişim yaşandığını kaydeden Lipavsky, Çekya'nın 1999'da NATO'ya girdiğini hatırlattı. Lipavsky, İttifak'ın kalıcı barışı ve güçlü işbirliğini teşvik ettiğini vurgulayarak, Türkiye ile Çekya arasındaki ikili ticaretin 6 milyar avroya ulaştığına dikkati çekti.

  Lipavsky, AB'nin entegrasyon için Türkiye'ye stratejik yol haritası sunduğunu anımsatarak, Türkiye ile Avrupa-Atlantik topluluğunun uluslararası hukuku veya düzeni tehdit eden herhangi bir ülkeyle yüzleşmeye hazır olduğunu söyledi.

  f03a8a16 73cf 4eca bf1d 035025606bbb

  "Çek-Türk dostluğunun ve diplomatik ilişkilerinin Avrupa-Atlantik işbirliğine ve barışa katkı sağlamayı sürdürmesinden gurur duyuyorum." diyen Lipavsky, Türkiye'deki Çek toplumunun varlığına önem verdiklerine kaydetti.

  Lipavsky, Çekoslovakya ile Türkiye arasında 11 Ekim 1924'te Dostluk Anlaşması'nın imzalandığını, anlaşmanın iki ülke arasındaki sonsuz dostluğu gösterdiğini belirtti. Dönemin Çekoslovakya Cumhurbaşkanı Tomas Garrigue Masaryk ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün iki ülke arasındaki bağların temelini attığını dile getiren Lipavsky, iki ülkenin de Birinci Dünya Savaşı'nın ardından küllerinden doğduğunu kaydetti.

  Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay da Lipavsky'nin Türkiye ziyaretinin iki ülke arasındaki güçlü ve köklü dostluğu bir kez daha teyit ettiğini söyleyerek, ilişkilerin 100. yılının halkları yakınlaştırmak için fırsat tanıdığını dile getirdi. Bozay, Prag'da Çek-Türk İşbirliği Parkı'nın açılmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

  9425e7bf 6d7c 42ee 8fcc c66f87bac40d

  Dünyanın çalkantılı zamanlardan geçtiğini vurgulayan Bozay, "Müttefikler olarak hem ikili hem de uluslararası platformlarda, özellikle de Sayın Bakanın altını çizdiği gibi, NATO bünyesinde, çok çeşitli konularda yakın işbirliğinden memnuniyet duyuyoruz." dedi.

  Bozay, karşılıklı fayda sağlanabilecek her alanda ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediklerini, ikili ticareti ve karşılıklı yatırımları artırmayı sürdüreceklerini söyledi. İkili ticaret hacmini 10 milyar dolara yükseltmeyi hedeflediklerini aktaran Bozay, dijital ve yeşil dönüşüm, yenilenebilir enerji, ulaştırma, inşaat ve savunma sanayi gibi alanların yeni işbirliklerine fırsat tanıdığına dikkati çekti.

  415a0bc5 becb 4802 a35b 473a15ee5c6d

  Bozay, halklar arasındaki bağların turizm ve öğrenci değişim programları sayesinde geliştiğini dile getirerek, Türkiye'nin Çek vatandaşları için en popüler turizm destinasyonlarından biri olduğunu aktardı.

  Türk öğrencilerin Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında en çok tercih ettiği 5'nci ülkenin Çekya olduğunu açıklayan Bozay, öğrencilerin kendisine Çeklerin konukseverliğinden bahsettiğini belirtti.

  Bozay, Türkiye'nin AB üyelik sürecinin Çekya tarafından desteklenmesinin kıymetine işaret ederek, bu desteğin sürmesinin güvenlik, siyaset ve ekonomi bakımından değişen dünyada önem arz ettiğini vurguladı.

  Törende Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Olgun Boydak ile baş başa bir görüşme yapan Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Ukrayna'ya verdiği destek için Türkiye'ye teşekkür etti ve Türkiye'deki Kırım Tatar Diasporası hakkında bilgi alarak "Kırım'a her zaman destek olduk, olmaya devam edeceğiz'' dedi.

  1d0bf35b 47ee 4992 9650 d0f25f687f56

  Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Olgun Boydak tarafından Genel Merkezimize davet edilen Bakan Lipavsky, ilk fırsatta gelmek istediğini ifade etti.

  Pin It