•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 •  AKMESCİT/SİMFEROPOL (QHA) - Eşref Şemizade’nin eşi, Kırım Tatar Milli Demokratik Cumhuriyeti yöneticilerinden Ali Efendi Bodaninskiy’nin kızı Saide Bodaninskaya, Moskova’da hayatını kaybetti. Saide Bodaninskaya’nın cenazesi, 16 Nisan 2013 Salı günü vasiyeti üzerine Akmescit’te (Simferopol) toprağa verilecek. 

  Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Birinci Başkan Yardımcısı Refat Çubarov’un Kırım Haber Ajansına (QHA) yaptığı açıklamaya göre; Ali kızı Saide Bodaninskaya bugün (14 Nisan) Moskova’da hayata gözlerini yumdu. 

  100 yaşını deviren Saide Bodaninskaya 1912 yılında Akmescit’te (Simferopol) dünyaya geldi. Babası 1917 yılı Kırım Tatar Milli Demokratik Cumhuriyeti yöneticilerinden biri olan Ali Efendi Bodaninskiy, annesi Kasım 1917 tarihinde toplanan 1. Kırım Tatar Milli Kurultayı dört kadın üyesinden biri Anife Hanım idi. Babasının ölümünden sonra Saide Hanım’ı 9 yaşından 18 yaşına kadar amcası Useyin Bodaninski yetiştirdi. 

  1931 yılında o sırada Moskova’da sinema enstitüsünde okuyan şair Eşref Şemizade ile tanışarak evlendi. İki kez KGB tarafından gözaltına alınan Şemizade’nin 1949 yılında ikinci kez tutuklanmasının ardından Saide Hanım iki çocukla tek başına kaldı. O sırada Çinabad’ta ikamet eden aileye şehir dışına çıkma yasağı konulmuştu ancak Saide Hanım çocukları ile birlikte Özbekistan’ın Yangiyul şehrinde yaşayan ablası Zore Hanım’ın yanına taşınmayı başardı. Eşi Eşref Bey, 1955 yılında tahliye edilir ve birkaç yıl sonra şair ailesi Taşkent’te daire sahibi oldu.

  Eşinin 1978 yılında Moskova’da vefat etmesinin ardından Saide Hanım, eşinin Kırım’da toprağa verilmesinde engellerin olacağını sezercesine oğulları Aydın ve Vildan’a şunları söylemiştir: ‘‘Babanızı sırtımızda götürmek gerekirse bile onu yine de Kırım’da toprağa vereceğiz’’. Saide Hanım istikrarlı ve kararlı bir karaktere sahipti, oğulları da ona destek çıktı. Oğullarının, Moskovalı muhalifleri, babalarının yakın dostlarından tanınmış kültür faaliyetçileri, onlarca yabancı gazeteciyi babalarını Kırım’da toprağa vermek istediklerinden haberdar ettikten sonra bu mümkün oldu. 

  Oğlu Aydın Şemizade, annesinin vasiyeti üzerine Kırım’da doğduğu Akmescit’te toprağa verilmesini istediğini bildirdi.

  Saide Hanımın cenaze töreni 16 Nisan günü Abdal Müslüman mezarlığında düzenlenecek. Cenaze organizasyonunu oğlu Aydın Şemizade ve Kırım Müftülüğü üstlenecek.

  Kırım Haber Ajansı, merhume Saide Hanım’a Allah’tan rahmet kederli ailesine baş sağlığı diliyor.

  Lilya Kulcanay 
  QHA

  Merhumeye Allah’tan Rahmet,

  Evladı Aydın Şemizade’ye ve Kırım Tatar Halkına baş sağlığı dileriz.

  Kırım Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu

   

  Pin It