•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım Derneği 2016 Yılı Faaliyet Raporu

   

  1. Meşrutiyet caddesindeki binamızda 8 Ocak 2016 Cuma günü saat 19.30’da hem Kırım için birlikte mücadele verdiğimiz dostlarımızın yakınlarını hem Kırım davasına büyük hizmetleri olmuş büyüklerimizi; hem de hiç beklemediğimiz elim kazalar sonucu 2015 yılında aramızdan ayrılan Kırım’a çokça hizmetleri geçen dava arkadaşlarımızı dua ederek andık.

   

  2. Derneğimiz Bursa Şubesi Olağan Genel Kurulu 31 Ocak 2016 günü Şube binamızda yapıldı. Genel Kurul’da Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları oy birliği ile kabul edildi ve yeni yönetim belirlendi.

   

  3. Derneğimiz Kocaeli Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısını 30 Ocak 2015 tarihinde Derince Çenedağ Mahallesindeki Dernek binasında gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları görüşülüp oy birliği ile kabul edildi ve yeni yönetim belirlendi.

   

  4. Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun kuruluşunun 1.yıldönümünü kutladığı toplantısı Genel Merkezimizin ev sahipliğinde 6 Şubat 2016 Cumartesi günü Ankara’da yapıldı.

   

  5. Derneğimiz Toydemir Şubesinin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 07 Şubat 2016 Pazar günü Polatlı Toydemir Mahallesinde gerçekleştirildi. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında yönetim ve denetim kurulu üyeleri seçildi, yeni yönetim kurulu toplanarak görev dağılımı yapıldı.

   

  6. Derneğimiz Bandırma Şubesinin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı 6 Şubat 2016 Cumartesi günü Haydarçavuş Mahallesi, Kaşif Acar caddesi Mülkü Bey İşhanı No:40/72 adresinde yapıldı. Yönetim ve Denetim Kurulu raporları oy birliği ile ibra edildikten sonra, tahmini bütçe de kabul edildi, yeni yönetim belirlendi.

   

  7. Derneğimiz Manavgat Şubesinin Olağan Genel Kurul Toplantısı 14 Şubat 2016 tarihinde Manavgat Belediyesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Yönetim ve Denetim kurulu raporlarının ibra edilmesinin ardından dernek organlarına seçilen üyeler belirlendi.

   

  8. Derneğimiz Konya Şubesinin Olağan Genel Kurul Toplantısı 14 Şubat 2016 tarihinde Büyük İhsaniye Mah. Yahya Çavuş Cad. 41/5 Selçuklu/Konya adresinde bulunan dernek binasında yapıldı. Tahmini bütçenin görüşülerek kabul edilmesinden sonra dernek organlarının seçimi yapıldı.

   

  9. Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin 2. yıl dönümünde Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun organizasyonu ve Kırım Derneği Genel Merkezi’nin ev sahipliğinde bir konferans düzenlendi. Türkiye Diyanet Vakfı Kocatepe Camii Konferans Salonu’nda 26 Şubat 2016 Cuma günü akşamı saat 19.30’da düzenlenen konferansa Kırım Tatar Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu, akademisyenler ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunski’de katıldı. Yapılan konferansta Antlı Şehidimiz Noman Çelebi Cihan şehadetinin 98. yıl dönümünde bir kez daha anılırken Kırım’da son iki yıl içinde yaşananlar yeniden hatırlandı ve ayrıca TRT Muhabiri Gönül Şamilkızı’nın hazırladığı “Büyük Savaşın Kurbanı KIRIM” isimli el kitapçığı tanıtıldı.

   

  10.Genel Merkezimiz ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu iki yıl önce 27 Şubat 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgalini aynı gün 27 Şubat 2016 Cumartesi günü saat 13.00’de Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği önünde yağan yağmura ve doluya rağmen protesto etti.

   

  11.Kırım’ın Rusya tarafından işgali, 2. yılında 27 Şubat 2016 cumartesi günü İstanbul’da da bayraklar ve pankartlarla Derneğimiz İstanbul Şubesi’nin organizasyonu ile Beyoğlu’ndaki Rusya Başkonsolosluğu’na yapılan yürüyüş protesto edildi.

   

  12.Rusya’nın Kırım’ı işgalinin ikinci yılında Derneğimiz Kocaeli Şubesi tarafından 28 Şubat 2016 Pazar günü düzenlenen konferansta, Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay katılımcılara işgali ve Kırım’ın son durumunu anlattı.

   

  13.Derneğimiz Amasya Şubesinin 6. Olağan Genel Kurul Toplantısı 28 Şubat 2016 Pazar günü Amasya’da yapıldı. Tahmini bütçenin görüşülerek kabul edilmesinden sonra dernek organlarının seçimi yapıldı.

   

  14.Derneğimiz Gebze Şubesi Olağan Genel Kurul Toplantısını 6 Mart 2016 tarihinde oldukça yoğun bir katılım ile Dernek lokalinde gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporlarının kabul edilmesinden sonra dernek organlarının seçimi yapıldı.

   

  15.Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Millî Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzey Stratejik Konsey 5. Toplantısı’na katılmak üzere 9 Mart 2016 Çarşamba günü Ankara’ya geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Resmi görüşmelerde bulunmak üzere; Kırım Tatar liderleri Mustafa A. Kırımoğlu ve Refat Çubarov ile birlikte Türkiyeye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yu Ankara’da Genel Merkezimiz Kırım Tatar Teşkilatları’nın Temsilcileri ile karşıladık.

   

  16.Ankara Güvenpark’ta yapılan terör saldırısı sebebiyle Genel Merkezimiz adına 14 Mart 2016 Pazartesi günü bir taziye mesajı yayınladık.

   

  17.Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler, ODGP, Basın ve Enformasyon Bölümü Siyasi Müsteşarı Vincent-Guillaume Poupeau, Genel Merkezimize 17 Mart 2016 Perşembe günü bir nezaket ziyareti yaptı. Derneğimiz Genel Başkan Vekili ve DQTK Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, Başkan Yardımcısı ve DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, Derneğimiz Genel Sekreteri Ömer Özel, Yönetim Kurulu üyesi Serkan Sava, Gençlik Kolu Başkanı Fethi Kurtiy Şahin ve Gençlik Kolu üyelerinin hazır bulunduğu görüşme yaklaşık iki saat sürdü.

   

  18.Genel Merkezimiz bünyesinde kurulan Cıyın Ansambli, Bilkent Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğunun 29 Mart 2016 Salı günü organize ettiği Navrez (Nevruz) şenliğinde sahneye çıktı.

   

  19.DQTK’nin 4.Toplantısı 11-13 Nisan 2016 tarihlerinde Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta yapıldı. Toplantıya aralarında Genel Merkezimiz temsilcilerinin de bulunduğu Türkiye, Romanya, Ukrayna, Kanada, Polonya ve Amerika’dan gelen delegeler katıldılar.

   

  20.DQTK Toplantısı sebebiyle bulunduğumuz Vilnius’ta 11 Nisan 2016 Pazartesi günü akşamı Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevičius’un verdiği davete katılarak Litvanya Dışişleri Bakan Yardımcısı’na Sayın Refat Çubar ile birlikte bir Kırım Tatar Kalpağı ile Tarak Tamgalı kravat hediye ettik.

   

  21.Kırım Tatar Halkının Millî Lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım’dan Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, DQTK Başkanı Refat Çubarov ve Litvanya Kırım Tatar Derneği Başkanı, DQTK Yönetim Kurulu üyesi Adas Yakubauskas’ın da aralarında bulunduğu DQTK Yönetim Kurulu Üyeleri 12 Nisan 2016 Salı günü Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite tarafından kabul edildiler.

   

  22.DQTK Yönetim Kurulu Üyeleri 12 Nisan 2016 Salı günü öğle saatlerinde Litvanya Parlamentosu Başkanı Loreta Grauziniene’yi ziyaret etti.

   

  23.12 Nisan 2016 Salı günü Litvanya Mycolo Romerio Üniversitesi’nde aralarında Litvanya’nın birinci Cumhurbaşkanı Vytautas Landsbergis ve Belarus’un kurucu Cumhurbaşkanı Stanislav Shushkevich de yer aldığı konuklar ve DQTK Delegasyonu ile birlikte Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na "Fahri Doktor" ünvanının verildiği törene katıldık.

   

  24.Ukrayna’nın Vilnius Büyükelçiliği’nde 12 Nisan 2016 Salı günü akşam saatlerinde DQTK Delegasyonu için verilen resepsiyona katıldık.

   

  25.DQTK Yönetim Kurulu ve KTMM Üyeleri 13 Nisan 2016 Çarşamba günü Litvanya Başbakanı Algirdas Butkevičius tarafından kabul edildi.

   

  26.13 Nisan 2016 Çarşamba günü DQTK heyetiyle birlikte Trakai Belediye Başkanı Edita Rudelienė’i ve ardından “Kırım Hanlığı”nın kurucusu “1. Hacı Geray Han”ın 1397’de dünyaya geldiği Trakai şehrini ziyaret ettik.

   

  27.13 Nisan 2016 Çarşamba günü akşam saatlerinde Türkiye’nin Vilnius Büyükelçisi Aydan Yamancan’ın verdiği davete katıldık.

   

  28.Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun organizasyonunda, Genel Merkezi’mizin ev sahipliğinde 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü Kırım Tatar Sürgününün 72. yılı münasebetiyle Ankara Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda bir “Matem Mitingi” tertip ettik.

   

  29.Genel Merkezimiz ev sahipliğinde 13-15 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da Büyük Anadolu Oteli’nde 9 ülkeden 120 delege ve organizasyon komitesinin davetlileri ile birlikte 160 katılımcının hazır bulunduğu “8. Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı”nı düzenledik.

   

  30.8. Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı delegeleri 14 Mayıs’ta Ankara’da düzenlenen “Kırım Tatar Sürgünü Anma Mitingi”ne katıldılar ve akşam saatlerinde Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunski ve beraberinde gelen elçilik mensuplarından oluşan kalabalık bir grubun da hazır bulunduğu "Kalbinde Bir Ateş Yak" etkinliğini düzenlediler.

   

  31.Kırım Tatar Sürgününün 72. Yılı münasebetiyle 17 Mayıs 2016 Salı günü Genel Merkezimiz tarafından bir bildiri yayınlandı.

   

  32.Kırım Tatar Sürgününün 72. yılı münasebetiyle 17 Mayıs 2016 Salı günü Genel Merkezimiz tarafından bir bildiri yayınlandı.Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün destekleri ile “Kırım’daki Kırım Tatar (Türk-İslâm) Mimarî Yadigârları”nın envanter altına alınarak tek tek incelendiği ve bir kitap haline getirildiği çalışmanın 18 Mayıs 2016 Çarşamba günü akşamı Kırım Tatar Sürgünü’nün 72. Yılı anısına YTB tarafından Sayın Dr.Kudret Bülbül ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına katıldık.

   

  33.Ukrayna’nın başkenti Kiev’in merkez meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nda 18 Mayıs 2016 Çarşamba günü “Kırım Tatar Sürgünü Kurbanlarını Anma Mitingi” yapıldı. Mitinge Genel Merkezimizi temsilen DQTK Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ve DQTK Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar katılarak birer konuşma yaptılar.

   

  34.Ukrayna Herson ili Geniçesk ilçesinde 18 Mayıs 2016 günü düzenlenen Kırım Tatar Sürgününü Anma Mitingine Derneğimizi temsilen Genel Sekreter Ömer Özel katılıp bir konuşma yaptı. Miting sonrasında, mitinge katılan toplulukla birlikte Kırım sınırında çeşitli gösteri ve konuşmalar yapıldı.

   

  35.Derneğimiz Kırıkkale Şubesi tarafından düzenlenen tepreş şenliğine 22 Mayıs 2016 Pazar günü Genel Merkez olarak kalabalık bir şekilde katıldık. Genel Merkezimiz Cıyın Ansambli de bu şenliklerde Kırım Tatar Halk Oyunları’nı sergilediler.

   

  36.Keçiören Belediyesi tarafından düzenlenen 7. Ramazan Şenlikleri’nde 8 Haziran 2016 akşamı “Ukrayna-Kırım Kültür Gecesi” düzenlendi. Aynı zamanda Ukrayna-Kırım Evi’nin açılışı yapıldı. Derneğimiz halk oyunları ekibi gösteriler yaptı.

   

  37.Mübarek Ramazan ayında fitre, zekat ve fidyeleri ile İftar Organizasyonları için kullanılmak üzere hayır ve bağışlarını Kırım, Çongar ve Deşt-i Kıpçak’taki kardeşlerimize göndermek isteyen vatandaşlarımızın bağışladığı 55.200 TL ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

   

  38.Genel Merkezimiz 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan Darbe Girişimini protesto eden bir basın bildirisi yayınladı.

   

  39.DQTK’nin 29-31 Temmuz 2016 tarihlerinde Eskişehir Kırım Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan 5. Toplantısına katıldık. Aynı gün Dünya Qırım Tatar Kongresi Yönetim Kurulu 5. Toplantısı ikinci oturumu öncesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Kırım Tatarları’nın Millî Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na “Fahri Doktora” unvanı verdi.

   

  40.Romanya’da düzenlenen "Türk Tatar Milli Kıyafet, Halk Oyunları ve Türküleri Festivali"nde Türkiye, Ukrayna, Bulgaristan, Makedonya, Litvanya, Gürcistan ve Romanya’dan gelen halk oyunları toplulukları sahneye çıktılar. Festivale Genel Merkezimiz “Cıyın Ansambli” de katılarak son derece başarılı bir performans gerçekleştirdi.

   

  41.Genel Merkezimiz Gençlik Komisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Alperen Alkan Güney Kore’de düzenlenen “Dünya Atlı Okçuluk Şampiyonası”nda Türkiye’ye altın madalya kazandırdı.

   

  42.12 Eylül 2016 tarihinde Türk ve İslam alemine hayırlara vesile olması; huzur, adalet, merhamet ve sağlıklı günler getirmesi temennisi ile bir Kurban Bayramı mesajı yayınladık. Ayıca her yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlarını vekalet yoluyla kestirmek isteyen hayırseverlerin kurban bağışları Derneğimiz aracılığıyla Kırım, Çongar ve Deşt-i Kıpçak’taki soydaşlarımıza ulaştırıldı.

   

  43.Rusya’ya karşı yaptırımlar çerçevesinde başlatılan Kırım’ın sivil ablukasının birinci yıl dönümü dolayısıyla 24 Eylül 2016 Cumartesi günü Çongar’da bir eylem düzenlendi. Sivil abluka katılımcıları ve bölge halkından oluşan yüzlerce aktivist Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Refat Çubar ve Kırım’ın sivil ablukası koordinatörü Lenur İslam’un önderliğinde Ukrayna ve Kırım Tatar bayraklarıyla Rusya işgalindeki Kırım sınırına doğru yürüdüler. Bu etkinlikte Genel Merkezimizi temsilen DQTK Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekilimiz Mükremin Şahin de bir grup aktivistle birlikte yer aldı.

   

  44.29 Eylül 2016 tarihinde Kırım Tatar Millî Meclisi’nin yasaklanması hakkında Genel Merkezi’miz tarafından bir basın bildirisi yayınlandı.

   

  45.Sakarya Kırım Türkleri Derneği tarafından 27 Kasım 2016 Pazar günü “Çibörek Günü” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Sakarya İl Protokolünün yanı sıra kalabalık bir vatandaş topluluğu ile birlikte Eskişehir, Kocaeli, Edirne, Bursa, Etimesgut, Yalova ve İstanbul’dan gelen Dernek ve Şube Başkanları da katıldılar. Genel Başkanımız Tuncer Kalkay ve Yönetim Kurulu üyelerimiz de bu etkinliğe Genel Merkezimiz “Cıyın Ansambli” dansçıları ve aileleri ile birlikte katıldılar.

   

  46.Rem Fuarcılık tarafından 13.sü düzenlenen “Ülkeler El Sanatları ve Hediyelik Eşya Fuarı”nda Kırım da yer aldı. Fuarın 2 Aralık 2016 Cuma günü saat 14.00’te yapılan açılış töreninde Derneğimiz “Cıyın Ansambli” bir gösteri yaptı. Genel Merkezimiz tarafından açılan “Kırım Standı”nda ise Kırım’ı ve Kırım Tatar Halkının el sanatlarını tanıtan ürünler fuarın son gününe kadar yer aldı.

   

  47.Genel Merkezimiz Edirne Şubesi’nde 2 Aralık 2016 Cuma günü yapılan Olağan Genel Kurul sonrasında yeni Yönetim Kurulu teşkil edildi.

   

  48.İstanbul’un Anadolu yakasında yeni bir dernek kurmak için bir çalışma grubu oluşturuldu. Bu girişim için ilk istişare toplantısı Gebze’de yapılmıştı. 4 Aralık 2016 Pazar günü Kadıköy Aden Otel’de yapılan ikinci toplantıda da “Kırım Derneği İstanbul Anadolu Yakası Şubesi” kurulması için Genel Merkeze müracaat etmek üzere 7 kişilik müteşebbis heyet seçildi.

   

  49.Ukrayna Büyükelçiliği’nin katkıları ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, Ukrayna Dostluk ve Yardımlaşma Derneği, Dünya Kırım Tatar Kongresi, Gazi Üniversitesi, KırımSOS organizasyonuyla 10 Aralık 2016 Cumartesi günü Gazi Üniversitesi Merkez Kampüsü Mimar Kemalettin Kongre Salonu’nda "Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla "İşgal sonrası Kırım’da İnsan Hakları İhlalleri ve İnsanlığa Karşı Suçlar" konulu bir panel düzenlendi. Panel öncesinde Anton Naumliuk’un resim sergisinin açılışı yapıldı. ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ayşegül Aydıngün’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Tarihçi-Gazeteci-Fotoğraf Sanatçısı Anton Naumliuk, Kırım’daki siyasi davalarda görev yapan avukatlar Edem Semedlaiev ile Emil Kurbedinov, KırımSOS Kurucusu ve Başkanı Tamila Tasheva, KırımSOS Başkan Yrd. Eugenia Andreyuk ve eski siyasi mahkum Hennadii Afanasiev katıldı.

   

  50.11 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da meydana gelen terör saldırısı sebebiyle terörü lanetleyen bir basın bildirisi yayınladık.

   

  51.Aramızdan ayrılışının 5. sene-i devriyesinde 16 Aralık 2016 Cuma günü saat 18.00’de Genel Merkez binamızda Ahmed Emcemizi bir kez daha andık. Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında Ankara’da birincilik kazanan genç hafızımız Tayyip Özdemir, Emcemizin ruhuna aşir ve dualar okudu.

   

  52.Kırım Derneği Genel Merkezi Gençlik Komisyonu eski başkanı Fethi Kurtiy Şahin danışman hocası Prof.Dr.Ayşegül Aydıngün rehberliğinde hazırlamış olduğu “Ukrayna Ulus İnşasında Kırım Tatar Etkisi Ve Euro Meydan: 2014 Sonrası Yenilikler Ve Değişimler” başlıklı tez çalışmasıyla “ODTÜ Prof. Dr. Mustafa N.Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı” tarafından verilen “Yılın Tezi Ödülü”ne lâyık görüldü. Şahin ödülünü 22 Aralık 2016 tarihinde üniversitede yapılan törenle aldı.

  Pin It