•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım Derneği 2018 Yılı Faaliyet Raporu

  1. Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına; Eskişehir’de faaliyet göstermekte olan Kırım Gelişim Vakfı, EKHAD ve Eskişehir Kırım Derneği tarafından düzenlenen imza gününde TRT Muhabiri – Yazar Gönül Şamilkızı 6.Ocak.2018 Cumartesi günü Eskişehir’de okuyucularıyla buluştu. İmza gününde Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve Oya Deniz Çongar tarafından temsil edildi..
  2. Derneğimiz İstanbul Anadolu Yakası Şubesi'nde, 7 Ocak 2018 Pazar Günü Emel Okumaları etkinliğinin ikincisi gerçekleştirildi. Etkinlikte, İsmail Otar’ın GÜLTEKİN mahlası ile yazdığı 1917 Kırım Anayasası makalesi ele alındı.
  3. Genel Başkanımız Mükremin Şahin 6 Ocak 2018 Cumartesi günü Ankara’dan birlikte geldiği Ömer Özel, Ali Olgun Boydak ve Şükrü Aktaran ile birlikte akşam saatlerinde Eskişehir Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği’ni yeniden dekore edilen binalarında ziyaret etti.
  4. Restorasyon adında Hansaray’da yapılan tahribat için Genel Merkezimizden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir mektup yayınlandı.
  5. Genel Merkezimizden, Gençlik Komisyonumuzun önceki başkanı Fethi Kurtiy Şahin ve dernek üyelerimiz Şükrü Aktaran ile Emre Ata 27 Ocak 2018 Cumartesi günü Adana'daki vatandaşlarımızla görüştüler
  6. Genel Başkanımız Mükremin Şahin Dernek üyelerimiz Şükrü Aktaran, Fethi Kurtiy Şahin ve Oya Deniz Çongar 28 Ocak 2018 Pazar günü Ballıkpınar Şubemizi ziyaret ettiler.
  7. Derneğimiz Kırıkkale Şubesi 2. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısını 29 Ocak 2018 tarihinde Kırıkkale’de gerçekleştirdi.
  8. Serra Menekay ve Gönül Şamilkızı, Kırım Derneği Yalova Çiftlikköy Şubesi'nin 4 Şubat 2018 tarihinde Yalova’da düzenlediği organizasyonda kitaplarını imzaladılar.
  9. Derneğimiz İstanbul Anadolu Yakası Şubesi tarafından 6 Şubat 2018 tarihinde dernek binasında gerçekleşen Salı Toplantısı etkinliğinde Alper Yavuzeser ''Putin Dönemi Neo-Avrasyacılık Politikaları ve Kırım'ın İşgali'' başlıklı konuyu sundu.
  10. Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin Başkanlığında Fethi Kurtiy Şahin, Alper Yavuzeser ve Haluk Yaşayanlar’dan oluşan heyet 9 Şubat 2018 tarihinde Ukrayna'nın Kiev şehrinde bulunan Taras Şevçenko (Shevchenko)  Üniversitesi filoloji bölümünde Türkoloji ve Kırım Tatar Dili ve Edebiyatı hocaları ile toplantı gerçekleştirdi.
  11. Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin'in Başkanlığında Namık Kemal Bayar, Serkan Sava , Fethi Kurtiy Şahin , Emre Ata ve Alper Yavuzeser'den oluşan heyet, 08.02.2018  tarihinde Ukrayna'nı Başkenti Kiev'deki KırımSOS teşkilatını ziyaret etti.
  12. Romanya Büyükelçisi Gabriel Sopanda 14 Şubat 2018 tarihinde Romanya Büyükelçiliği Ankara Konsolosu Erdal Bolat ile birlikte Genel Merkezimize nezaket ziyaretinde bulundu.
  13. Derneğimizin İngiltere ve Norveç Temsilcilikleri 12.02.18 tarihinde açıldı.
  14. Derneğimiz Toydemir Şubesi 11 Şubat 2018 Pazar günü saat 13.00'te Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi.
  15. Derneğimizin Çankaya Dikmen'deki hizmet binası ve sosyal tesisinin iskanı (yapı kullanma izni) 13 Şubat 2018 tarihinde alınmıştır.
  16. Kırım'daki Rus işgali sürecini anlatan “Kırım Ateşi” kitabının yazarı gazeteci Gönül Şamilkızı ve Aluşta’dan Esen Yeller, Şefika kitaplarının yazarı Dr. Serra Menekay, 17 Şubat 2018 tarihinde Derneğimiz Kocaeli Şubesi binasında Oya Deniz Çongar'ın moderatörlüğünü üstlendiği söyleşi ve imza etkinliğinde kitaplarını imzaladılar.
  17. Kırım'daki Rus işgali sürecini anlatan “Kırım Ateşi” kitabının yazarı gazeteci Gönül Şamilkızı ile Aluşta’dan Esen Yeller, Şefika kitaplarının yazarı Dr. Serra Menekay, Oya Deniz Çongar’ın sunumunu gerçekleştirdiği bir programla 18 Şubat 2018 tarihinde İstanbul'da okuyucularıyla buluştu.
  18. Kırım Tatar sanatçı Handan Kayakökü'nün "Makbule Sergisi - Anadolu" isimli resim sergisi, başkent Ankara'da bulunan Next Level Alışveriş Merkezi'nde 19 Şubat 2018 tarihinde açıldı. Sergide Genel Merkezimiz de temsil edildi.
  19. İstanbul Şubemiz tarafından organize edilen “100. Yılında Kırım Halk Cumhuriyeti, Kurultay ve Numan Çelebicihan’ın Şehadeti Uluslararası Sempozyumu” İstanbul’da, 23-24 Şubat 2018 tarihlerinde gerçekleştirildi.
  20. Organizasyonu Derneğimiz Genel Merkezince yapılan "Çelebi Cihan'ı Anma ve İşgalin 4.Yılında Kırım Paneli" başlıklı etkinlik Ankara Milli Kütüphane'de 24 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi.
  21. Ankara Milli Kütüphane'de 24 Şubat 2018 Cumartesi günü düzenenen "Çelebicihan'ı Anma ve İşgalin 4.Yılında Kırım Paneli" başlıklı toplantı öncesinde “Oyuncak Protestosu” isimli bir fotoğraf sergisi düzenlendi.
  22. İstanbul'da 25 Şubat 2018 tarihinde işgal altındaki Kırım için Rusya işgalinin 4. yıl dönümünde İstanbul Şubemiz tarafından miting düzenlendi.
  23. Kırım'ın İşgalinin 4. Yılında 27 Şubat 2018 tarihinde Genel Merkezimiz tarafından bir basın bildirisi yayınlandı.
  24. Genel Merkez Yönetim Kurulu'muzdan bir heyet 28 Şubat 2018 günü Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Audrius Bruzga'ya nezaket ziyareti gerçekleştirdi.
  25. Kırım Bahçesaray'da bir süredir işgalci Rusya tarafından, restorasyon adı altında tahrip edilen, Kırım Tatarları açısından tarihi ve manevi değeri bulunan ve UNESCO Dünya Mirasları listesine aday olan Hansaray ile ilgili Derneğimiz Genel Merkezi'nin UNESCO'ya yaptığı müracaatlara "takipteyiz" cevabı geldi.
  26. 10 Mart 2018 Cumartesi günü Genel Merkezimiz Edirne Şubesi Yönetim Kurulu üyesi, QHA Türkçe Editörü/Köşe Yazarı ve korku-fantastik öykü yazarı Mehmet Berk Yaltırık son kitabı “Gölgeli Öyküler”i imzaladı.
  27. Genel Merkezimiz Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi Çalışmalarına Mart ayından itibaren başladı
  28. Genel Merkezimiz ve Ballıkpınar Şubemiz Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay'ı ziyaret etti. Genel Başkan Mükremin Şahin'in başkanlığında ziyareti gerçekleştiren heyet, Belediye Başkanına Derneğin yapmış olduğu çalışmalar ve Belediye sınırları içinde bulunan Kırım Tatar köyleri hakkında bilgiler verdi.
  29. İstanbul Anadolu Yakası Şubemizin bir gençlik etkinliği daha 25 Mart 2018 tarihinde gerçekleşti. Emel Okumalarında Kırım Tatar Neşriyatı Anlatıldı .
  30. Ukrayna’da Rekor Kıran “Kiborglar” Filmi Ankara’da Seyirciyle Buluştu Filmin galası Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun katılımıyla 30 Mart 2018 Cuma günü saat 19.00’da Ankara Büyülü Fener Sineması’nda yapıldı. Galada Genel Merkezimiz de kalabalık bir toplulukla temsil edildi.
  31. İstanbul Anadolu Yakası Şubemizin 1 Nisan 2018 Pazar günü düzenlemiş olduğu “Birlik Beraberlik Kahvaltısı” son derece samimi bir ortamda gerçekleştirildi.
  32. Genel Merkez Yönetim Kurulumuzdan bir heyet 06 Nisan 2018 Cuma günü Estonya Büyükelçisi Marin Möttus Hanımefendiye nezaket ziyareti gerçekleştirdi.
  33. Genel Merkez Yönetim Kurulumuz, Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit düşen Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan'ın vasiyetini yerine getirmek için düzenlenen kampanyayı destekleme kararı aldı.
  34. Polonya Müslümanları Müftüsü Tomasz Miczkiewicz ve Müftü Yardımcısı Mirzagalib Radzhabaliev 10 Nisan 2018 tarihinde Genel Merkezimizi ziyaret etti.
  35. Tavriya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Volodymyr P. Kazarin 13 Nisan 2018 tarihinde Genel Merkezimizi ziyaret etti.
  36. Ankara’da “Kırım Tatar Sürgün Tarihi Konferansı” gerçekleştirildi. Program, Prof. Dr. Hakan Kırımlı’nın katılımıyla 13 Nisan 2018 tarihinde düzenlendi. Konferans da Genel Merkezimiz de temsil edildi.
  37. Gazeteci ve Yazar Gönül Şamilkızı'nın Kırım Ateşi: Bir İşgalin Anatomisi adlı kitabının imza günü 14 Nisan 2018 tarihinde Ankara Aydınlar Ocağı'nda düzenlendi. İmza gününde Genel Merkezimiz Genel Başkan Yardımcımız Av.Namık Kemal Bayar tarafından temsil edildi.
  38. Derneğimizde “Fes Yapımı Atölye Çalışması” gerçekleştirildi Kırım'ın kıymetli el sanatları ustası Ayşe Osman 14 Nisan 2018 tarihinde Genel Merkezimiz de Kırım Tatar feslerinin tarihçesi ve özelliklerini anlattıktan sonra atölye çalışmasına başladı.
  39. Bir dizi görüşme amacıyla Ankara'da bulunan Dünya Ukrainler Kongresi Başkanı Yevgen Çoliy 20 Nisan 2018 tarihinde Genel Merkezimizi ziyaret ederek Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve Yönetim Kurulumuz ile bir araya geldi.
  40. Ankara’da faaliyet göstermekte olan Çorum ili Sungurlu ilçesi Kalecikkayalılar Dernek Başkanı Yaşar Tatar ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ankara Sincan’da faaliyet göstermekte olan Yozgat ili Beserek Köyü Dernek Başkanı Cemal Çiçek Genel Merkezimizi ziyaret ettiler.
  41. Ukrayna’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterdiği, Hansaray’ın reastorasyon adı altında tahrip edilmesini konu alan “Hansaray: Dün, Bugün, Yarın (?)” adlı panel ve fotoğraf sergisi 28 Nisan 2018 tarihinde Ankara’da Gazi Üniversitesi Gazi Konser Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinlikte Genel Merkezimiz de temsil edildi.
  42. Genel Merkezimiz tarafından Ankara'da 4 Mayıs 2018 tarihinde "Kırım Dayanışma Gecesi" etkinliği gerçekleştirildi.
  43. İstanbul Anadolu Yakası Şubemizin organize ettiği Kırım Dayanışma Gecesi etkinliği 5 Mayıs Cumartesi tarihinde İstanbul’da düzenlendi.
  44. TSK Vakfı’ndan Aksaray ili Bahçesaray ve Kırımlı Mahallelerine Altın Madalya takdim edildi. Kırım’dan gelen ailelerin kurmuş oldukları iki mahalle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yaptıkları yardımlarla “Altın Madalya” ile ödüllendirildi.
  45. Kırım Tatarlarının Vatanlarından sürgün edilişinin 74. Yılında Genel Merkezimizin ev sahipliğinde Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun organizasyonu ile Ankara’da Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda 13 Mayıs 2018 tarihinde Matem Mitingi düzenlendi.
  46. Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 74. Yılı münasebetiyle 17 Mayıs 2018 akşamı Gebze Şubemiz lokalinde Ramazan ayının ilk iftar programı düzenlendi.
  47. Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişinin 74.yıldönümü vesilesi ile 18 Mayıs 2018 tarihinde Kocaeli Valimiz Sn. Hüseyin Aksoy Kocaeli Şubemiz Yönetim Kurulu tarafından ziyaret edildi.
  48. Kocaeli Şubemizin iftar yemeği 19 Mayıs 2018 tarihinde Dernek lokalinde büyük bir katılımla gerçekleşti. İftar yemeğinde 18 Mayıs 1944 sürgününde hayatlarını kaybeden kardeşlerimizde dualarla anıldı.
  49. Çatalca Şubemiz tarafından 19 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul, Çatalca'ya bağlı Kırım Tatar yerleşimlerinden İzzettin mahallesindeki Kırım Tatar sürgünü anıtı önünde anma etkinliği gerçekleştirildi.
  50. Derneğimiz Çatalca Şubesi tarafından 19 Mayıs 2018 tarihinde, İzzettin Mahallesi'ndeki Kırım Tatar Sürgün Anıtı önünde gerçekleştirilen anma etkinliğinin akşamında iftar düzenlendi.
  51. Bursa Şubemiz 22 Mayıs 2018 tarihinde düzenlediği iftar programında üyeleri ile buluştu.
  52. Kırıkkale Şubemizin her sene Mübarek Ramazan ayında dernek yönetim kurulu, üye ve dostlarımızla düzenlediği geleneksel iftar yemeği programı, 23 Mayıs 2018 Çarşamba günü Kırıkkale istasyon yanındaki Engelsiz Cafe'de yapıldı.
  53. Keçiören Belediyesi 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında 1 Haziran 2018 tarihinde Kırım Gecesi düzenlendi. Gecede Genel Merkezimiz “Cıyın Ansambli” sahne aldı.
  54. İstanbul Anadolu Yakası Şubemiz 4 Haziran 2018 tarihinde Maltepe’de bir iftar buluşması programı düzenledi.
  55. Genel Merkezimiz tarafından 7 Haziran 2108 tarihinde Ankara’da iftar yemeği düzenlendi. İftar programına Türkiye ve Ukrayna Dışişleri Bakanları ile Mustafa Abdülcemi Kırımoğlu da katıldı.
  56. Genel Merkezimiz Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi 9 Haziran 2018 Cumartesi günü Gebze Şubemizi ziyaret etti.
  57. Ankara'da yaşayan Kalecikkayalılar 9 Haziran 2018 cumartesi günü Harikalar Diyarı'nda bir iftar programı düzenlediler. Genel Merkezimizi temsilen Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Ömer Özel ve Enver Aydoğan'ın katıldığı iftar programına ilgi büyüktü.
  58. Geniçesk Novooleksiyevka Camii'nde Genel Merkezimiz aracılığıyla iftar vermek isteyen hayırseverlerimiz adına 11 ve12 Haziran 2018 tarihlerinde 2 iftar programı düzenlendi.
  59. İstanbul Anadolu Yakası Şubemiz 11 Haziran 2018 tarihinde Adalar da bir iftar buluşması programı düzenledi.
  60. Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından Genel Merkezimiz aracılığıyla 13 Haziran 2018 tarihinde Partizan'da; 14 Haziran 2018 tarihinde Novooleksiyevka, Cenişke Merkez ve Herson Merkez'de yaşamakta olan Kırım Tatarları için iftar programları düzenlendi.
  61. Türkiye ülke olarak ilk defa katıldığı Atlı Okçuluk Avrupa Şampiyonası'nın ilk ayağı olan Fransa'da 3. oldu. Genel Merkez Gençlik Komisyonumuzun aktif üyelerinden Alperen Alkan da Türkiye'yi temsil eden milli takımda yer aldı.
  62. Genel Merkezimiz ile Gebze Şubesinden oluşan heyet, Ukrayna'nın Herson bölgesinin Novoalekseyevka şehrindeki Kırım Tatar aileleri ziyaret etti.
  63. Mübarek Ramazan ayında, fidye, fitre ve zekatları ile iftar organizasyonlarına katkılarını Kırım’a göndermek isteyen vatandaşlarımızın bağışladığı 70.918.-TL Kırım ve Herson bölgesinde, öncelikli durumlarına göre ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza ulaştırılmıştır.
  64. Genel Merkezimiz ve merkezi Kyiv'de bulunan Kırım Müslümanları Dini İdaresi ile Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu İmam Hatip Liseleri'nin ortak çalışması ile Ukrayna'da yaşayan müslümanların ihtiyaç duyduğu imam hatiplerin yetiştirilmesi amacıyla bu yıldan itibaren başlayan lise düzeyi imam hatip öğrencileri için mülakatla öğrenci seçimi çalışması Ukrayna'nın Herson ili Geniçesk ilçesinde yapıldı.
  65. Çatalca Şubemiz tarafından 1 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul’da Çatalca'nın Kırım Tatar yerleşimlerinden İzzettin Mahallesi'nde geleneksel Tepreş Şenliği düzenlendi.
  66. Kırıkkale Şubemiz tepreçi 7 Temmuz 2018 Cumartesi günü Kırıkkale Yahşihan Aile Parkı’nda düzenlendi.
  67. Rusya Federasyonu'nun anadilde eğitim zorunluluğunu ortadan kaldırmayı hedefleyen yasa tasarısına karşı Birleşmiş Milletler Kuruluşlarına gönderilmek üzere Genel Merkezimiz tarafından bir çağrı mektubu yayınlandı.
  68. Genel Merkezimiz tarafından 15 Temmuz Vesilesi İle bir basın açıklaması yayınlandı.
  69. Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Genel Merkez heyetimiz Tavria Ulusal Üniversitesi rektörü Prof. Dr. V. V. Kazarin ve üniversite yetkilileri ile 19 Temmuz 2018 tarihinde bir görüşme gerçekleştirildi.
  70. Genel Merkez heyetimiz, Kırım Tatar Milli Meclisi üyesi Eskender Bariyev'in başkanlığını yaptığı, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan Kırım Tatar Kaynak Merkezi’ni (CTRC) 19 Temmuz 2018 tarihinde ziyaret etti.
  71. Batı Trakya Türklerinin hakları için mücadele veren Dr. Sadık Ahmet'in vefatının 23. yıl dönümünde, Gümülcine'deki mezarı başında 25 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen anma törenine Kırım Derneği de katıldı.
  72. Kırım Derneği Genel Merkez heyetimiz, Kırım Derneği Aksaray Şubemizi 28 Temmuz 2018 tarihinde ziyaret etti.
  73. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Olgun Boydak 29 Temmuz 2018 tarihinde Ankara Polatlı'daki Toydemir Şubemizi ziyaret ederek bir çalışma toplantısı düzenlediler.
  74. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Olgun Boydak 8 Ağustos 2018 Perşembe günü Türk Ocakları Vakfı Başkanı Prof.Dr. Orhan Kavuncu'yu ziyaret etti.
  75. Rusya Federasyonu'nda 3 Ağustos 2018 tarihinde onaylanarak yürürlüğe giren ve anadillerin eğitimine kısıtlamalar getiren yasa ile ilgili olarak, Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun çağrısı ile 5 Ağustos 2018 Pazar günü Ankara'da biraraya gelen, yasadan etkilenen farklı kesimlerin temsilcileri olan sivil toplum kuruluşları, yapılacak diğer çalışmaların yanısıra öncelikle ortak kaygı ve tepkilerin dile getirileceği bir deklarasyon yayınlanması konusunda mutabık kaldılar.
  76. Her yıl olduğu gibi bu yıl da kurbanlarını vekalet yoluyla kestirmek isteyen Üyelerimizin kurban bağışları, Derneğimiz aracılığıyla Kırım, Çongar ve Kıpçak’a ulaştırılmıştır.
  77. Ukrain diasporasının yaşamakta olduğu ülkelerde her gün hatıra mumu yakma etkinliği düzenlenecek. Bu mumlar daha sonra sembolik olarak ülkeden ülkeye geçecek. Bu çerçevede düzenlenen etkinliklerde “Hatıra Mumu Yakalım” kampanyasında ilk durak Ankara oldu. 2 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen etkinlik sırasında Birlik Mahallesi, 428. Cadde, No: 35, Vatikan Büyükelçiliği, Ankara adresinde bulunan Meryem Ana Katolik Kilisesi’nde saat 11.30’da Holodomor kurbanlarının anısına bir ayin düzenlendi ve mum yakma eylemi yapıldı. Gürcistan, Litvanya ve Malta Büyükelçileri, Türkiye Dışişleri temsilcisi, ABD, Polonya ve Finlandiya Büyükelçilikleri diplomatlarının katıldığı etkinlikte Genel Merkezimiz Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve dernek üyelerinden oluşan beraberindeki heyetle temsil edildi.
  78. Millî liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna İçişleri Bakanı Sayın Arsen Avakov ve Ukrayna güvenlik kuruluşlarının üst düzey yetkililerinden oluşan heyet 4 Eylül 2018 Salı günü Genel Merkezimizi ziyaret ettiler.
  79. Ukrayna anakarasındaki Kırım Tatar Milli Sınıfı Herson Vilayeti Geniçesk (Cenişke) ilçesi Novooleksiyevka'da, 3'cüsü de yine Herson Vilayeti Geniçesk (Cenişke) ilçesi Partizan Köyü'nde 1 Eylül 2018'de açıldı. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bu bölgelerdeki ilk milli sınıfımız geçen yıl açılmıştı. Bu sınıfların hazırlanmasında Genel Merkezimizin önemli çalışmaları ve katkıları olmuştur.
  80. Balıkesir Üniversitesi ile Türk Ocakları Balıkesir Şubesi tarafından 5-8 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen "Uluslararası Türk Kültürü ve Medeniyeti Kongresi"nde Kırım Tatarları da temsil edildi. Toplantıya Kırım Tatarlarını temsilen DQTK Başkan Yardımcısı ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin katıldı. Kongrenin açılış konuşmaları öncesinde yapılan ödül töreninde Türk Dünyasına yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Kırım Tatar Halkının Milli Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na verilen plaketi gıyabında Genel Başkanımız Mükremin Şahin aldı.
  81. Ukrayna’nın bağımsızlığının 27. yıl dönümü için düzenlediği resepsiyon 12 Eylül 2018 Çarşamba günü Ankara Sheraton Otel’de yapıldı. Resepsiyona Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Eski Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Türkiye’deki Kırım Tatar Derneklerinin temsilcileri ile birlikte çok sayıda diplomat, yabancı misyon temsilcisi ve Türkiye’de yaşamakta olan Ukrain diasporasının mensupları katıldı.
  82. Genel Merkezimiz Gençlik Komisyonu üyesi, Ankara Atlı Okçuluk Gençlik ve Spor kulübü sporcusu Alperen Alkan 2018 Atlı Okçuluk Türkiye şampiyonu oldu.
  83. Derneğimizin Genel Merkez Yönetim Kurulu, Ankara'da yeni binasında ilk toplantısını 4 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirdi.
  84. “Aluşta’dan Esen Yeller” ve "Şefika" isimli kitapları ile tanıdığımız Kırımlı yazarımız Serra Menekay imza günü ve sohbet etkinliği için 6 Ekim 2018 tarihinde Eskişehir'de okurlarıyla bir araya geldi. Kırım Tatar Teşkilatları Platformu organizasyonu ile düzenlenen etkinlik, 6 Ekim Cumartesi günü saat 16.00'da, Eskişehir Kırım Derneği Lokali'nde gerçekleşti. Oya Deniz Çongar ile Serra Menekay'ın sohbet şeklinde gerçekleştirdikleri söyleşide Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı ve Kırım Tatar Teşkilatları Platformu Koordinatörü Ümit Şilit ve EKHAD Başkanı Recep Şen de hazır bulundu.
  85. Genel Merkezimiz ve Toydemir Şubemizin ev sahipliğinde Kırım Tatar Teşkilatları Platformu tarafından organize edilen "Derviza Şenliği" (Hasat Şenliği) 14 Ekim 2018 Pazar günü gerçekleştirildi.
  86. Genel Merkez Gençlik Komisyonumuz 21 Ekim 2018 tarihinde, yeni binamızda ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Genç Kırım Tatarlarının kahvaltı organizasyonuna Kırım Gelişim Vakfı Orkestrası neşeli bir hava getirdi. Dilaver Osman ile Feride Bulatova’nın yırlarıyla şenlenen etkinlikte konuklar keyifli saatler geçirdi. Yine Kırım Gelişim Orkestrası’nın seslendirdiği kaytarmalara çoşku ile eşlik edildi. Daha sonra Genel Başkanımız Mükremin Şahin gelen konuklara yeni dernek binamızı gezdirdi.
  87. Genel Merkezimiz tarafından Kırım Tatar Milli Meclisi'nin Malvarlığının Müsaderesi hakkında bir bildiri yayınlandı.
  88. Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi'nin (YDSK) 7. toplantısına katılmak üzere Türkiye'yi ziyaret eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katılımıyla 4 Kasım 2018 tarihinde Antalya'daki Ukrayna Konsolosluğu'nun ve Ukrayna Evi'nin açılışı gerçekleştirildi. Törene Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri ve Türkiye'de yaşayan Ukrain diasporasından temsilciler de katıldı. Ukrayna Evi'nde Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin'e, Türkiye'deki çalışmaları için Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko tarafından bir hediye takdim edildi.
  89. Es Tv’de Cumartesi akşamları Kırım Tatarcasında yayınlanan Güzel Kırım programının 10 Kasım 2018 tarihinde yayınlanan 4. Bölümüne Yönetim Kurulu Üyemiz ve Önceki Dönem Genel Başkanımız Tuncer Kalkay katıldı.
  90. Kırım Tatar halkının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 75. doğum yıl dönümü vesilesiyle 13 Kasım 2018 tarihinde Kiev Valiliği’nde bir tören düzenlendi. Törene Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Bakanlar, milletvekilleri, Kiev Valisi, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri, Kırım Tatar diaspora temsilcileri ve Genel Başkanımız Mükremin Şahin ile birlikte Genel Merkezimizi temsilen bir ekip te katıldı.
  91. Genel Merkezimiz ve Şube Başkanlıklarımızdan oluşan bir heyet, 18 Kasım 2018 tarihinde Ukrayna’nın Herson ili Novooleksiyekka'daki Kırım Tatarca eğitim veren sınıfı bulunan okulu ziyaret etti.
  92. Genel Merkezimiz ve Şube Başkanlıklarımızdan oluşan bir heyet, 19 Kasım 2018 tarihinde Ukrayna’nın Herson ili Geniçesk Kırım Tatarca eğitim veren sınıfı bulunan okulu ziyaret etti.
  93. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ile birlikte Genel Merkez heyetimiz Geniçesk'te (Cenişke) bulunduğu sırada 20 Kasım 2018 tarihinde Kırım Tatar ailelerini ziyaret etti.
  94. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ile birlikte Genel Merkezimiz heyeti Ankara'da faaliyet göstermekte olan Cıyın Ansambli'nin kardeş ekibi olarak Geniçesk'te çalışmalarını sürdüren dansçılarımızı 20 Kasım 2018 tarihinde ziyaret etti.
  95. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve Genel Merkez heyetimiz Partizan (Ortakuyu) köyü din cemiyetini 20 Kasım 2018 tarihinde ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.
  96. Genel Merkezimiz tarafından Rusya’nın Kerç Boğazındaki Saldırıları Hakkında bir bildiri yayınlandı.
  97. “Türkiye Ukrayna İlişkilerinde Stratejik Yol Haritası Çalıştayı” 26 Kasım 2018 Pazartesi günü Ankara’da Keçiören Belediyesi ev sahiplğinde “Ihlamur Kasrı”nda yapıldı. Çalıştay’da Genel Başkanımız ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin’de bir konuşma yaptı.
  98. İstanbul Anadolu Yakası Şubemiz 1 Aralık 2018 Cumartesi günü Kalamış’ta Khalkedon Restorant’ta bir kahvaltı etkinliği düzenledi. Genel Başkanımız Mükremin Şahin’in de bir konuşma yaptığı toplantıda Genel Merkezimiz Cıyın Ansambli hocası Evelina Kemileva ve ansambl dansçılarından Talat Veliullayev konukların beğenilerini alkışlarıyla ifade ettikleri Kırım Tatar halk danslarından örnekler sundular.
  99. Antalya'da 1 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen Türkiye-Ukrayna-Kırım-Ahıska Türklerinin kültürünü ve adetlerini konu alan panele Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar panelist olarak katıldı. 
  100. Es Tv’de Cumartesi akşamları Kırım Tatarcasında yayınlanan Güzel Kırım programının 2 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan 4. Bölümüne Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Olgun Boydak katıldı. 
  101. Kadir Has Üniversitesi ve Friedrich Naumann Vakfı’nın birlikte düzenledikleri “2014’ten Bugüne Kırım Tatarlarının Durumu” başlıklı panel 4 Aralık 2018 Salı günü Kadir Has Üniversitesi, Galata Salonu’nda düzenlendi. Panele Genel Merkezimizi temsilen Kırım Derneği Genel Merkezi Gençlik Komisyonu üyesi-ODTÜ Bölge Çalışmaları Doktora Öğrencisi Fethi Kurtiy Şahin katıldı.
  102. Holodomor, Ukrayna’ya Dayatılan Açlık (1932-1933) başlıklı panel Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve AVİM işbirliğiyle 4 Aralık 2018 Salı günü Ankara Millî Kütüphane-Yunus Emre Salonu’nda düzenlendi. Panelde Genel Merkezimiz, Yönetim Kurulu Üyelerimiz tarafından temsil edildi.
  103. Kocaeli Şubemiz tarafından Kocaeli’nde 7 Aralık 2018 tarihinde İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde Kırım Konseri düzenlendi.
  104. Genel Merkezimiz tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü hakkında bir bildiri yanında, insan hakları ihlallerine yönelik bir rapor hazırlandı.
  105. Gebze Şubemiz, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan haklarının ihlal edilmesine dikkat çekmek amacıyla 2018 Nisan ayında başlattıkları yaklaşık bin dört yüz parçadan oluşan 66 metre uzunluğundaki Dostluk Yolu projesini 10 Aralık 2018’de Gebze’de sergilediler.
  106. Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi faali Oya Deniz Çongar 15 Aralık 2018 Cumartesi günü ES TV’de yayınlanan “Güzel Kırım” programının 9.bölümüne konuk olarak Şefika Gaspıralı Kadın İnisiyatifi çalışmaları hakkında bilgi verdi.
  107. Meşrutiyet Caddesi’ndeki binamız 22 Aralık 2018 Cumartesi günü saat 18.00’de müzik ve dans çalışmalarına katılan üyelerimizin küçük konseri ile şenlendi.
  108. Ukrayna Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine atanan Yağmur Ahmet Güldere, görevine başlamadan önce 24 Aralık 2018 Pazartesi günü Genel Merkezimize bir nezaket ziyaretinde bulundu.
  109. Kırım Tatarlarının Efsanevi Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 24 Aralık 2018 tarihinde bir takım temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Yoğun bir tempo ile çalışmalarını sürdüren Mustafa Kırımoğlu’nu Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz kaldığı otelde ziyaret etti.
  110. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda, Kırım Tatarca, Ukraince ve Rusça dil çalışmaları sürdürüldü.
  111. Derneğimizin halk oyunları ve müzik ekibi “Cıyın Ansambli” yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü.
  Pin It