•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 • Kırım Derneği 2017 Yılı Faaliyet Raporu

  1. Genel Merkezimiz 1 Ocak 2017’de İstanbul Ortaköy’de masum sivillere karşı yapılan katliamı, planlayanları, gerçekleştirenleri, destek verenleri lanetleyen bir bildiri yayınladı. Ayrıca bu insanlık dışı, alçak saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifa dileklerini iletti.

  2. Genel Merkezimiz Millî Kütüphane’nin katkılarıyla Avrasya Yazarlar Birliği ile birlikte özel bir etkinliğe imza attı. 7 Ocak 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilen etkinlikte, konuklar Kırım Tatar Edebiyatı hakkında bilgilenirken Kırım Tatar Şairlerinin en seçkin şiirlerini de dinleme fırsatı buldular. Etkinlik Millî Kütüphane Fuayesi’nde şaire Emine Üsein’in yeni kitabı “Kefe Lalesi”nin imza günü ile başladı. Yeni basılan kitabı “Kefe Lâlesi”nden örnekler de sunduğu toplantıda Ney ile Murat Aytekin, Klasik Kemençe ile Ayşe Erdal ve Tambur ile Selim Erdal’dan oluşan Trio, Bora Gazi Geray Han’ın saz eserlerini seslendirdiler.

  3. Avrasya Yazarlar Birliği yayın organı “Kardeş Kalemler” dergisinin 2017 yılı Ocak sayısı Genel Merkezimizin katkılarıyla “Kırım Özel Sayısı” olarak yayınlandı.

  4. Genel Merkezimiz Edirne Şubesi 8 Ocak 2017’de Olağanüstü Genel Kurulunu yaptı ve yeni yönetim kurulunu belirledi.

  5. Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, bir dizi görüşmelerde bulunmak üzere geldiği Ankara’da 11 Ocak 2017 tarihinde Genel Merkezimizi ziyaret etti. Genel Başkan Tuncer Kalkay tarafından ağırlanan Refat Çubarov Kırım’da yaşanan son gelişmeler ve gündemdeki konular hakkında bilgi verdi. Çubarov daha sonra Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştü.

  6. 2016 Aralık ayının son günlerinde kurulan Derneğimiz İstanbul Anadolu Yakası Şubesi’nde ilk yönetim kurulu toplantısı 14 Ocak 2017 Pazar günü yapıldı. Toplantı sonrasında görev dağılımı belirlendi.

  7. Derneğimiz Bursa Şubesi 15 Ocak 2017 Pazar günü Bursa’da Ördekli Kültür Merkezi’nde “Kırım Şarkıları - Metin Batur ve Mamed Cafarov Konseri”ne ev sahipliği yaptı. Yaklaşık 300 kişinin izlediği konser Mustafa Cemiloğlu Belgeseli’nin sunumu ile başladı. Daha sonra Bursa Şubemizin oluşturmuş olduğu koro Kırım Şarkıları’ndan örnekler sundu. Bursa Kırım Türkleri Derneği adına Esat Take ve Cengiz Kırgız; Bursa Kumanova Derneği yetkilileri; İstanbul, Gebze ve Yalova Şube Başkanlarımız ile üyelerinin de katıldığı konserde MHP Bursa Eski Milletvekilleri Necati Özensoy ve Tevfik Topçu’nun yanı sıra Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Muhsin Özlükurt’ta konuk olarak hazır bulundular.

  8. Genel Merkezimiz, Çorum iline bağlı Alaca ilçesinde 17 Ocak 2017’de bir temsilcilik kurdu. Alaca temsilciliği, “Kalecikkaya Köyü Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” kurucu başkanı, Kırım Derneği Genel Merkezi eski yönetim kurulu üyelerinden Şükrü Bilgili tarafından yürütülecek.

  9. Genel Merkezimiz tarafından Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın 26 Ocak’ta Adli Veri Bankası’nın tanıtım töreninde kullandığı; Anadolu’nun Moğol istilasından sonra Osmanlı hâkimiyetine geçişini eleştiren bir deyiş olan “Tatarından kurtardık, beterine rastladık” cümlesini kullanması sebebiyle Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Kırım Tatarlarının yaşamış oldukları üzüntü ve kırgınlıkla karşılandığını belirten bir bildiri yayınlanmıştır.

  10. Konya Şubemiz tarafından, çoğunluğu Kırım Tatarı köylerden oluşan 15 köy arasında 4 Aralık 2016 tarihinde başlayan halı saha futbol turnuvası 2 Şubat 2017 tarihinde yapılan ödül töreni ile tamamlanmıştır.

  11. Türkiye’de faaliyet gösteren 45 kadar Kırım Tatar Dernek ve Vakıflarının bir araya gelerek oluşturduğu Kırım Tatar Teşkilatları Platformunun 2. kuruluş yılı münasebetiyle 4 Şubat 2017 tarihinde Ankara’da Platform temsilcisi teşkilat başkanları ve temsilcilerinin katıldığı, açılış konuşmasını Kırım Tatarlarının Lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun yaptığı bir toplantı düzenlenmiş, toplantıya Genel Merkez yönetimimiz aktif bir şekilde katılmıştır.

  12. Genel Merkezimizce dört yılı aşkın süredir yapılan inceleme ve çalışmalar sonrasında Ukrayna Verhovna Rada’sı tarafından kabul edilerek 4 Ekim 2004 tarihinde yürürlüğe giren “Yabancı Ülkelerde Yaşayan Ukraynalıların Yasal Statüsü” hakkında kanun kapsamında diasporada yaşayan Kırım Tatarlarına da “Ukrayna Diaspora Kimliği” verilmesi yönünde emsal müracatlar yapılmış; Ukrayna resmî makamları ile yapılan görüşmeler neticesinde Genel Sekreterimiz Ömer Özel ve eski Gençlik Komisyonu Başkanı Fethi Kurtiy Şahin tarafından yapılan müracaatlar olumlu sonuçlanmış ve adı geçen arkadaşlarımıza 4 Şubat 2017 akşamı Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha tarafından Türkiye’de ilk kez “Diaspora Kimliği” verilmiştir. Böylelikle Kırım Tatar diasporası ile Ukrayna ve Vatan Kırım arasında tarihte ilk kez hukukî ve yasal bağ kurulmuştur.

  13. Kırım Gelişim Vakfı tarafından 4 Şubat 2017 tarihinde düzenlenen "Geleneksel Kırım Kültür ve Dayanışma Gecesi"ne Derneğimiz “Cıyın Ansambli” katılarak Kırım Halk danslarından örnekler sunmuşlardır.

  14. Kırım Tatarlarının lideri Mustafa A.Kırımoğlu eşliğinde 14 Şubat 2017 tarihinde Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman’ı Esenboğa Havalimanı’nda karşıladık. Aynı gün TBMM Mustafa Necati Kültür Evi’nde Ukrayna Başbakanı ve TBMM Başkan Vekili tarafından açılan, Kırım’ın işgaline ait fotoğrafların yer aldığı sergide Derneğimizi temsil ettik.

  15. Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman’ın 15 Şubat 2017 tarihinde İstanbul’da Kırım Tatar Teşkilatları ile düzenlediği toplantıya iştirak ettik.

  16. Derneğimiz Genel Merkezi Gençlik Komisyonu’nca 24 Şubat 2017 tarihinde Ankara’da Noman Çelebi Cihan’ı Anma Gecesi düzenlendi. Etkinlikte ilk önce 23 Şubat 1918 tarihinde Bolşevikler tarafından şehit edilen Kırım Müslümanları Merkezi İcra Komitesi Başkanı, Kırım, Litvanya, Polonya ve Belarus Müslümanları Müftüsü, Kırım Demokratik Cumhuriyeti’nin ve Kurultay hükümetinin Başbakanı, Kırım Tatarlarının Milli Marşı “Ant Etkenmen”in yazarı Noman Çelebi Cihan’ın ruhuna hep birlikte dua edildi. Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Noman Çelebi Cihan’ın hayatı ile Kırım Tatar Milli Hareketindeki yeri ve önemi konusunda bilgi veren konuşmasının ardından Çelebi Cihan’dan bahseden yedi dakikalık bir belgesel gösterimi yapıldı. Daha sonra Noman Çelebi Cihan’ın şiirleri gençler tarafından seslendirildi. Son olarak gençlik komisyonu üyemiz Ufuk Aykol, "Kırım Hanlığı’nın Kuruluşu ve Osmanlı Himayesi" konulu bir sunum yaptı.

  17. Kırım’ın işgalinin üçüncü yılı münasebetiyle 24 Şubat 2017 tarihinde Eskişehir’de düzenlenen, TRT Muhabiri Gönül Şamilkızı ile KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’ın konuşmacı olarak katıldıkları programa Genel Merkez olarak 40 kişilik bir grupla katıldık. Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Eskişehir milletvekilleri de programa katılarak konuşma yaptılar.

  18. Kırım Tatar Teşkilatları Platformu adına “Kırım’ın Rusya Tarafından İşgalinin Üçüncü Yıl Dönümü” dolayısıyla bir basın bildirisi yayınlandı.

  19. Kırım’ın İşgalinin 1095. Gününü Protesto için Kırım Derneği Genel Merkezinin ev sahipliğinde 25 Şubat 2017 tarihinde Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun organizasyonu ile Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği önünde Kırım’ın işgalini ve Kırım Tatarlarına yapılan baskıları kınamak, bütün hür dünyayı bu haklı mücadelemize destek vermeye davet etmek için bir basın açıklaması yapıldı. Toplantıya Kırım Tatar Teşkilatlarının temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

  20. Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 3. Yıl Dönümü münasebetiyle, 26 Şubat 2017 tarihinde Derneğimiz İstanbul Şubesi’nin organize ettiği protesto gösterisinde İstanbul, Kırım için yürüdü. Saat 14.00’de Galatasaray Lisesi önünde toplanan yürüyüş grubu daha sonra Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya Federasyonu Konsolosluğu’na ilerledi. Basın açıklamasının okunmasından sonra konsolosluğun önüne siyah çelenk bırakıldı.

  21. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakanlığı tarafından 25-26 Şubat 2017 tarihlerinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen “Kırım’ın İşgali ve Dünya İçin Sonuçlar” başlıklı uluslararası Forum’a Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakanlığı tarafından yapılan davet üzerine Genel Başkan Yardımcımız ve DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar katılarak “Kırım’ın Geleceğinde Diasporanın Rolü” başlıklı bir konuşma yaptı.

  22. 26 Şubat 2017 tarihinde Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Kırım’ın işgalini protesto yürüyüşü ve mitingine Genel Başkan Yardımcımız ve DQTK Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar da katılarak mitingde bir konuşma yaptı.

  23. İstanbul Anadolu Yakası Şubemizin 19 Mart 2017 tarihinde düzenlemiş olduğu toplantıya iştirak ettik.

  24. 26 Mart 2017 tarihinde Polatlı Belediyesince Şehit Cüneyt Sertel adına yaptırılan sosyal tesislerin açılış programına Derneğimizi temsilen Genel Sekreteri Ömer Özel katıldı. Kırım Tatarı şehidimizin eşine, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’a Kırım Tatar bayrağı takdim edildi.

  25. Ukrayna Büyükelçiliği’nde 8 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen Ukrayna Diaspora Dernekleri ve Genel Merkezimizin katıldığı toplantıda, Ukrayna ve Kırım Tatar Dernekleri Koordinasyon Grubu oluşturuldu.

  26. Genel Merkezimiz Kocaeli Şubesi 9 Nisan 2017 Pazar sabahı bir kahvaltı buluşması düzenledi. KYÖD Lokali’nde gerçekleştirilen etkinliğe ilgi büyüktü. Yalnız Kocaeli’den değil başka şehirlerden gelen Kırım Dernekleri temsilcileri de bu kahvaltı organizasyonunda yer aldılar.

  27.  Rusya Federasyonu tarafından uluslararası hukuk çiğnenerek işgal edilen Kırım’ın Yalta şehrinde 20-22 Nisan 2017 tarihleri arasında “Uluslararası Yalta Ekonomik Forumu” adı ile düzenleneceği duyurulan gayri hukuki toplantı hakkında 19 Nisan 2017 tarihinde bir basın açıklaması yapılmıştır.

  28. Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 21 Nisan 2017’de başlayan Uluslararası Turizm Festivali, Karaalioğlu Parkı’nda düzenlenen ’Kadınlar Yürüyüşü’ ile devam etti. Bu etkinlikte Derneğimiz Manavgat Şubemiz tarafından temsil edildi. Karalioğlu Parkı’ndaki kendilerine ayrılan 10 masa ile Kırım Türkleri’ni temsil eden Kırım Derneği Manavgat Şubesi üyesi kadınlarımıza vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

  29. Genel Merkezimiz Olağan Genel Kurulu 22 Nisan 2017 tarihinde Ankara’daki Genel Merkez binamızda yapıldı.

  30. Yeni seçilen Genel Merkezimiz Yönetim Kurulu, 25 Nisan 2017 tarihinde ilk toplantısını gerçekleştirerek yeni yönetim kurulunun görev dağılımını belirledi. Yeni Genel Başkan Mükremin Şahin oldu.

  31. Yalova Çiftlikköy Şubemizce 7 Mayıs 2017 Pazar günü Tepreç düzenlendi. Şube Başkanımız Zeki Ertürk’ün açılış konuşmasıyla başlayan tepreçte Çiftlikköy Belediye Başkanı ve Kaymakamının yanı sıra Genel Başkanımız Mükremin Şahin de birer tepreçe katılan halkımıza bir konuşma yaptı. Tepreçe İstanbul Şubemizin gençlerinden oluşan halk oyunları takımı da Kırım Halk danslarından örnekler sergiledi.

  32. Kırım Tatar Teşkilatları Platformu’nun organizasyonu ile Kırım Tatarlarının vatanlarından sürgün edilişini 73. yılında anmak ve işgal altındaki Kırım’a ses vermek için 13 Mayıs 2017 Cumartesi günü, Ankara Anadolu (Tandoğan) Meydanı’nda "Kırım Tatar Sürgünü Matem Mitingi" gerçekleştirildi. Derneğimiz Yönetim Kurulu ve üyelerimizle bu anma etkinliğine katıldık.

  33. Ayrancı Belediyesince, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde 14 Mayıs 2017 günü düzenlenen 18. Hıdrellez Şenliklerine Derneğimizi temsilen Genel Merkezimizden Yönetim Kurulu üyesi Emel Sezginer, Şükrü Aktaran ve sanatçımız Rümeysa Ay katıldılar. Çok sayıda vatandaşın ve siyasetçinin katıldığı şenlikte ses sanatçımız hem Kırım halk yırları söyledi hem de millî kıyafetlerimizle Kırım Tatar halk danslarından örnekler sundu.

  34. Kırım Tatar Millî Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı Refat Çubarov, 15 Mayıs 2017 tarihinde yapmış olduğu basın toplantısı ile "Kırım'ın Rus işgali ve sonrasındaki durumunu anlatarak; işgale son verilmesi, Kırım Tatarlarının kendi kaderini tayin hakkının garanti altına alınması, Kırım'da millî-bölgesel Kırım Tatar özerkliğinin kurulması, halen kaçırılan ve tutuklu bulunan Kırım Tatar kardeşlerimizin bulunması ve serbest bırakılması, Kırım'da insanlık suçları işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması" talepli olarak hazırlanan imza kampanyasının başlatıldığını ilan etmiştir. Genel Merkezimiz de aynı tarihlerde bu kampanyaya destek vermek üzere teşkilat başkanları ve gönüllülere hitaben bir bildiri yayınlamış, kampanyayı başlatmıştır.

  35. Genel Merkezimiz tarafından muhaceret yollarında ve 18 Mayıs 1944’te sürgün esnasında kaybettiklerimizi anmak için 18 Mayıs 2017 gecesi Ankara Hacı Bayram Camii’nde mevlit okutuldu, dualar edildi. Mevlit sonrasında, gelenlere lokma ikram edildi.

  36. Polatlı Kırım Türkleri Derneği’nce 21 Mayıs 2017 günü Polatlı’da düzenlenen “11.Geleneksel Tepreş Şenliği”ne Derneğimiz Cıyın Ansambli, ses sanatçısı Rümeysa Ay ve Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri katıldılar.

  37. 26 Aralık 2016'da kurulan İstanbul Anadolu Yakası Şubemiz ilk olağan Genel Kurul toplantısını Mayıs ayında gerçekleştirdi. Toplantıya Genel Başkanımız Mükremin Şahin ile birlikte Yönetim Kurulu Üyemiz Murat Batır katıldı.

  38. Genel Merkezi Ankara'da bulunan Türk Hukuk Enstitüsü'nün iftar programı Ukrayna'nın Herson şehrinde gerçekleştirildi. Herson'daki Kırım Tatar mahallesinde düzenlenen iftar programına yoğun bir katılım oldu. Ramazan Bayramı'na kadar çeşitli iftar programları düzenlemek ve Türkiye'den toplanan fitre, zekat ve diğer hayır yardımlarını bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için Herson'da bulunan Genel Başkanımız Mükremin Şahin’de iftar programına katıldı.

  39. Derneğimiz Konya Şubesi'nce 10 Haziran 2017 günü düzenlenen iftar programına Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Genel Başkan Yardımcısı Ömer Özel, üyelerimiz Şükrü Aktaran ve Emre Ata katıldılar. İftardan sonra Dernek ofisinde Konya'daki Kırımlı kardeşlerimizle bir toplantı yapıldı, Genel Başkanımız Kırım'daki siyasi durum, Genel Merkez faaliyetleri ve yürütülmekte olan imza kampanyasına ilişkin bilgilendirme yaptı.
  40. 2017 yılı Ramazan (Haziran) ayında, Litvanya'da yaşayan Tatar kardeşlerimiz için Litvanya Müftülüğü aracılığıyla 3 yerde 5 iftar programı gerçekleştirilmiştir. Kırk Tatar köyünde iki, Rayjiay köyünde bir ve Klaipeda şehrinde iki defa olmak üzere toplam 5 iftar yemeği verilmiştir.

  41. Keçiören Belediyesi 8. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri çerçevesinde 5 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen Ukrayna - Kırım Gecesine Derneğimiz Cıyın Ansambli ve ses sanatçısı Rümeysa Ay katıldı. Sahnede Kırım halk oyunları gösterisi yapılmış, Kırım halk yırları seslendirildi. Gecenin başlangıcında, Keçiören Belediye Başkanı, Türkiye-Ukrayna Dostluk Grubu milletvekilleri, Ukrayna Büyükelçisi ve Derneğimiz Genel Başkanı tarafından Ukrayna-Kırım Kültür Evi’nin açılışı da yapıldı.

  42. Mübarek Ramazan ayında “fitre, zekat, fidye, adak ve iftar organizasyonu” hayır ve bağışlarını Kırım, Çongar ve Deşt-i Kıpçak’taki kardeşlerimize göndermek isteyen üyelerimizin ve yakınlarının bağışladığı 52.710 TL bağışçıların belirttikleri doğrultuda ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır. Yardımların dağıtımı Türkiye’den görevlendirilen arkadaşlarımız, Kırım’dan Kırım Tatar Millî Meclisi ve din cemiyeti görevlisi kardeşlerimiz aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Fitreler bayramdan önce dağıtılmıştır. İftar organizasyonları değişik şehir ve ilçelerde gerçekleştirilmiştir. Zekatların dağıtımı ise bayram boyunca ve sonrasında da sürdürülmüştür. Bir adet adak kurbanı da kestirilip dağıtılmıştır.

  43. Derneğimiz Gebze Şubesi geçen yıl olduğu gibi bu yılda hem Gebze'de hem de Ukrayna’nın Geniçesk Bölgesinde “Sahur Aşı” ve “İftar Programları”nı başarıyla organize etmiştir. Bu organizasyonlar Şerife Orak ve Recep Orak tarafından Geniçesk’te bizzat gerçekleştirilmiştir.

  44.  13 Haziran 2017 günü Ukrayna Büyükelçiliği ve Kırıkkale Şubemiz tarafından Kırıkkale’de “Yurt Dışına Fotoğraf Sergisi” düzenlendi. Serginin ardından Kırım Tatarları’nın vatana dönüş mücadelesini anlatan bir video gösterimi yapıldı, Vali yardımcısı, Ukrayna Büyükelçisi, Genel Başkanımız ve Şube Başkanımız konuşmalarını yaptılar. Kırım halk dansları gösterisi yapıldı ve Kırım Tatar şiirleri ve halk yırlarından örnekler sunuldu. Etkinlik sonrasında MKE sosyal tesislerinde konuklara iftar verildi. Kırıkkale Şubemizce Ukrayna’nın Geniçesk ilçesinde yaptırılacak “Kırıkkale Gazi Külliyesi” projesi için bağış yapanlara plaket takdim edildi.

  45. Etimesgut Kırım Türkleri Derneği işbirliği ile Etimesgut Belediyesi'nin düzenlediği 14. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, 18 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleştirilen Kırım Gecesi’ne Derneğimiz Cıyın Ansambli ve Rümeysa Ay birlikte katıldılar.

  46. Kurbanlarını vekalet yoluyla Kırım’da ve Deşt-i Kıpçak’ta kestirmek isteyen üyelerimizin ve yakınlarının kurban bağışları, Derneğimiz aracılığıyla Kırım, Çongar ve Kıpçak’a ulaştırıldı (Ağustos-Eylül 2017). Dinimiz esaslarına uygun olarak kesilen kurbanlardan 10 hisse Herson’da, 18 hisse Melitopol’de, 165 hisse Kırım’da Kırım Tatar Millî Meclisi, Dünya Kırım Tatar Kongresi üyeleri ve Derneğimizce yetkilendirilen arkadaşlarımızın nezaretinde gerçek ihtiyaç sahibi kardeşlerimize dağıtıldı. Bilahare tespit edilen ailelere her ay düzenli bir şekilde dağıtılmak üzere 1350 kavanoz kavurma yapıldı. Genel Başkan Yardımcımız Ömer Özel Litvanya’ya giderek, Litvanya Müftülüğü ve Litvanya Helal Sertifika Kuruluşu ile birlikte 16 hisse kurbanın kesimini ve 3 Tatar köyünde dağıtımını gerçekleştirmiştir.

  47. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet Kırım dışında, Ukrayna anakarasındaki ilk “Kırım Tatar Milli Sınıf”ının Novooleksiivka’daki açılış törenine katıldı. Kurban Bayramı’nın ilk günü, olan 1 Eylül 2017 Cuma günü eğitime başlayan millî sınıfın açılış törenine Genel Başkanımız, DQTK ve KTMM Başkanı Refat Çubarov, KTMM Meclisi üyeleri Abmecit Süleymanov ve Gülnara Bekirova, yerel meclis başkanları, anne babalar ve çok sayıda davetli ile birlikte katıldı. Sınıfta yapılan törende hoca efendinin, çocukların başarısı ve eğitim döneminin iyi geçmesi için okuduğu duanın ardından ilk ders başladı. Daha sonra Genel Merkez heyetimiz sınıftaki öğrencilere, içinde gerekli bütün kırtasiye malzemeleri bulunduran birer okul çantası hediye etmiştir.

  48. Litvanya Parlamento Sözcüsü Viktoras Pranckietis ve beraberindeki Litvanya heyeti Novooleksiivka’da açılan ilk millî sınıfı ziyaret etti. 1 Eylül 2017’de öğle saatlerinde gerçekleşen ziyarette Millî Marşların okunmasından sonra Kırım Tatar Halk Dansları ve yırlarından oluşan bir gösteri sunulan Pranckietis memnuniyetini yaptığı konuşma ile ifade etti. Çocuklara yeni başlayan eğitim hayatlarında başarılar dileyen Pranckietis daha sonra sınıfı ve öğrencileri ziyaret etti. Öğrencilere içinde su matarası, çikolatalar, defter ve kitaplar olan çantalar hediye etti. Bu ziyaret esnasında Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet de hazır bulundu.

  49. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet 1 Eylül 2017’de Novooleksiivka Kültür Merkezi’nde Kurban Bayramı’nın ilk günü münasebetiyle düzenlenen törene katldılar.

  50. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet Novooleksiivka’da 2 Eylül 2017 Cumartesi günü 15 numaralı bahçede bulunan İvuşka Ana Okulu’nda ‘Fidanlar’ adıyla oluşturulan “Kırım Tatar Milli Gruppası”nın açılış törenine katıldılar. Törende KTMM Üyeleri, Bölge yerel yöneticileri, öğretmenler ve anne-babalar ile birlikte Genel Başkanımız ve beraberindeki heyet hazır bulundu. Genel Merkez heyetimiz ayrıca Millî Sınıf için beraberlerinde getirdikleri hediyeleri takdim etti.

  51. Genel Merkezimiz tarafından Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Vekili Ahtem Çiygöz, barbar işgalcilerin sözde mahkemesi tarafından 11 Eylül 2017 tarihinde 8 yıl hapse mahkûm edilmesi münasebetiyle aynı gün bir bildiri yayınlayarak bu hukuksuz uygulamayı protesto etti.

  52. Ankara Sheraton Hotel'de 15 Eylül 2017 tarihinde Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha'nın ev sahipliğinde düzenlenen ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin onur konuğu olduğu Ukrayna'nın Milli Günü münasebetiyle düzenlenen; çok sayıda yabancı misyon temsilcisi, diplomat ve gazetecinin katıldığı resepsiyona çeşitli illerinden ve yurt dışından gelen Kırım Dernekleri Teşkilat başkanları ve vakıf başkanları ile birlikte Derneğimizi temsilen yönetim kurulu üyelerimiz de iştirak ettiler.

  53. İstanbul Anadolu Kırım Derneği (İAKD) Gençlik Kolunca, 16-17 Eylül 2017 tarihlerinde İstanbul Anadolu yakasının en hareketli ilçe merkezleri olan Üsküdar, Kadıköy, Maltepe meydan ve sahillerinde eş zamanlı olarak Derneği tanıtım ve Kırım'daki eziyet ve sıkıntıları hakkında bilgilendirme amacıyla imza standları kurdu.

  54. Ankara'da ziyaretleri çerçevesinde çeşitli görüşmelerde bulunan Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Gündüz Mammedov 25 Eylül 2017 tarihinde Derneğimizi ziyaret etti. Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ve Ukrayna Bursa Fahri Konsolosu Görkem Şehsuvar'ın da katıldığı Genel Merkezimizde gerçekleştirilen toplantıda Rusya'nın işgal ettiği Kırım'da yaşanan insan hakları ihlalleri ele alındı. Genel Başkanımız Mükremin Şahin tarafından dernek faaliyetleri ve Türkiye'deki Kırım Tatarları hakkında genel bir bilgilendirme yapıldı. Liderimiz Mustafa Kırımoğlu aynı akşam yapılan Derneğimiz Yönetim Kurulu Toplantısına da iştirak etmişlerdir.

  55. Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Umerov’un iki yıl hapis cezasına çarptırılması sebebiyle 27 Eylül 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben bir mektup yazılmış; İlmi Umerov, Ahtem Çiygöz ve Ervin İbragimov gibi halkımızın yiğit liderlerinin yaşadıklarını gündeme almaları talep edilerek Rusya Federasyonu’nun bu baskılara son vermesi hususunda destekleri istenmiştir.

  56. 29 Eylül 2017 akşamı Genel Merkezimiz tarafından Ankara’da "Kırım Tatar Müziği ve Qaytarma Gecesi" düzenlendi. Ankara'da yaşayan Kırım Tatarları, tanınmış Kırım Tatar şarkıcı Rüstem Memet'in yırları ile nezih bir akşam geçirdi.

  57. Genel Merkezimiz ve Kırıkkale Şubemiz tarafından Kırıkkale'de 1 Ekim 2017 tarihinde “Derviza (Hasat Bayramı)” kutlamaları yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Derviza şenliğinde Kırım Tatar Yırları, Kırım Halk Dansları, geleneksel Kuşak Güreşi müsabakaları sergilendi. Şenlik Türkiye’nin dört bir tarafından gelen Kırım Tatarlarının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

  58. Genel Merkezimizde 6 Ekim 2017 Cuma günü “Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Ahali Cumhuriyeti’nin 100. Yılı” konulu bir seminer düzenlendi. Seminere Kırım hakkında araştırma ve inceleme yazıları bulunan, QHA'nın da yazarlarından biri olan Ufuk Aykol konuşmacı olarak katıldı. Seminerin açılış konuşmasını Dünya Kırım Tatar Kongresi (Dünya Qırım Tatar Kongresi, DQTK) Genel Sekreteri ve Kırım Derneği Genel Başkan Vekili Avukat Namık Kemal Bayar yaptı.

  59. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcılarından İlmi Umerov ve Ahtem Çiygöz 25 Ekim 2017 tarihinde Türkiye’ye gönderildi. Bindirildikleri uçak ile önce Rusya’nın Anapa şehrine, oradan da Ankara’ya getirilen Umerov ve Çiygöz Ankara Esenboğa Havaalanı’nda Türk yetkilileri tarafından karşılandı. Kendilerine daha sonra Genel Merkezimiz yöneticileri ile Kırım Tatar teşkilat temsilcileri de eşlik ettiler.

  60. Derneğimiz Gençlik Kolu ve Yönetim Kurulu üyelerince 04 Kasım 2017 günü Ankara'nın değişik noktalarında Kırım'ın işgali, Kırım'daki insan hakları ihlalleri ve Derneğimizin tanıtımına yönelik Kırım tanıtım stantları kuruldu.

  61. Bursa Nilüfer Belediyesi Kadın Korosu ile Derneğimiz Bursa Şubesi Uğur Mumcu Sahnesi’nde Kırım Bala Bahçesi yararına “Ey Güzel Kırım” isimli bir konser programı gerçekleştirdiler. Şef Dr. Aysel Gürel yönetimindeki 95 kişilik koro Kırım yırları ve kırım dansları ile Kırım’ı yaşattılar. 300 koltuk kapasiteli salonda 100 kişi de konseri ayakta izledi.

  62. İsmail Gaspıralı’nın kızı Şefika Gaspıralı’nın hayatını konu alan ve Kırım Ahali Cumhuriyetinin 100. Yılı vesilesi ile okurlara sunulan, “Şefika İsmail Gaspıralı’nın Kızı” isimli kitabın imza günü ve romanın yazarı Serra Menekay ile Söyleşi Programı 18 Kasım 2017 tarihinde Derneğimiz Genel Merkezi’nde yapıldı.

  63. Genel Başkanımız Mükremin Şahin ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Olgun Boydak ile Hüseyin Mirza 20 Kasım 2017 günü Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'a bir nezaket ziyaretinde bulundular.

  64. Genel Merkezimiz, Kırım Tatar Kahramanı Veciye Kaşka’nın işgalciler tarafından öldürülmesi hakkında 24 Kasım 2017 tarihinde bir basın açıklaması yayınladı.

  65. 1 Aralık 2017 tarihinde, Derneğimiz Genel Merkezi'nde Veciye Kaşka'nın ruhuna Kur'an-ı Kerim okundu. Ankara'da yaşayan Kırım Tatar diasporasının katıldığı anma akşamında Kırım Tatar milli mücadelesinin sembol ismi Veciye Kaşka'nın 83 yıllık yaşamına dair belgesel misafirlerle birlikte izlendi.

  66. Genel Başkanımız ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, Ukrayna Parlamentosu’nun 1917 yılında gerçekleştirilen Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yılı vesilesiyle 6 Aralık 2017 tarihinde yaptığı özel oturumunda bir konuşma yaptı.

  67. Genel Başkanımız ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet Birinci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yılı vesilesiyle 6 Aralık 2017 tarihinde KTMM tarafından Kiev’de verilen resepsiyona katıldılar.

  68. Genel Başkanımız ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet 7 Aralık 2017 tarihinde Kiev’de Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nü ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldılar. Ayrıca yapılabilecek ortak faaliyetler hakkında istişarede bulundular.

  69. Genel Başkanımız Mükremin Şahin 8 Aralık 2017’de sabah saatlerinde Kiev’de Hayat Radyosu’nun yayınına katıldı. Dernek çalışmaları, Kırım’ın bugünkü durumu ve yapılacak faaliyetler hakkında bilgi verdi.

  70. Genel Başkanımız ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin ve beraberindeki heyet 8 Aralık 2017 tarihinde Kiev’de “Kırım Ailesi” isimli sivil toplum kuruluşunu ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

  71. Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle Genel Merkezimiz tarafından 10 Aralık 2017’de bir bildiri yayınlandı. Bu bildiriyle dünyada insanlığa karşı yapılan saldırılar; işgalci Rusya’nın Kırım’da uygulamakta olduğu hukuksuzluklar ve insan hakları ihlalleri; Ortadoğu’da yaratılan kaos; Suriye ve Yemen’deki savaşlar; Doğu Türkistan ve Myanmar’da müslümanlara yapılan soykırım ve katliamlar protesto edilerek vicdan sahibi herkes ses vermeye, mazlumların haklarını korumaya ve onların sesi olmaya davet edilmiştir.

  72. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından 5-13 Aralık 2017 tarihleri arasında geleneksel olarak düzenlenen İnsan Hakları Filmleri haftasında Ankara’da düzenlenen panele Genel Başkan Yardımcımız Av. Namık Kemal Bayar, Giresun’da düzenlenen panele Genel Merkez üyemiz Fethi Kurtiy Şahin, İstanbul’da düzenlenen panele ise Kırım Tatar Millî Meclisi Türkiye temsilcisi Zafer Karatay katılarak Kırım’daki insan hakları ihlalleri konusunda konuşma yaptılar.

  73. Derneğimizin Merhum Genel Başkanı Dr. Ahmet İhsan Kırımlı Vefatının 6. Yılında 14 Aralık 2017 tarihinde Genel Merkez binasında dualarla anıldı. Anma toplantısına Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve DQTK Başkanı Refat Çubarov da katıldı.

  74. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıl Dönümü münasebetiyle Derneğimiz Genel Merkezi tarafından 15 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyon öncesinde Kırım Tatar Milli Kurultayı ile ilgili fotoğraf ve dokümanların yer aldığı bir sergi düzenlendi. Genel Başkanımız Mükremin Şahin, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve DQTK Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Bursa Milletvekili ve TBMM Ukrayna-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Şahin’in birer konuşma yaptıkları resepsiyona yabancı misyon temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri, çok sayıda davetli ve basın mensupları katıldılar.

  75. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıl dönümü münasebetiyle Genel Merkezimiz tarafından 16 Aralık 2017 tarihinde Ankara’da Milli Kütüphane’de bir panel gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kırımlı'nın yaptığı Panelin konuşmacıları ise Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı Emine Cepparova ve Ukrainska Pravda Gazetesi Editörü Sevgil Musayeva oldu.

  76. Genel Merkezimiz “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 19.12.2017 tarih ve A/72/439 sayılı Kararı hakkında” 22 Aralık 2017 tarihinde bir açıklama yayınlamıştır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan 19 Aralık 2017 tarihli kararın Kırım Tatar halkının haklılığının insan hakları, hukuk ve adalete saygılı, vicdan sahibi ülkelerce desteklendiğinin apaçık bir kanıtı olduğu ifade edilerek Kırım Tatarlarının Rusya Federasyonu ve onun işbirlikçilerinin insanlık ve uluslararası hukuk önünde bir gün cezalandırılmaları ve Kırım’ın işgalden kurtarılması taleplerini içeren davalarından vazgeçmeyecekleri ifade edilmiştir.

  77. Derneğimiz İstanbul Anadolu Yakası Şubesi’nde gerçekleştirilen Salı konferanslarının 26 Aralık2017 tarihindeki konuğu, Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay’dı. Kırım Ahali Cumhuriyeti’nin 100. yılı etkinliklerinin de içinde yer alan konferansta önce Kırım Belgeseli izlendi; ardından Zafer Karatay, Kırım Ahali Cumhuriyeti ve Noman Çelebi Cihan'ın mücadelesi ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

  78. Azerbaycan Kültür Derneği ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından Kırım Kadın Yazarlar Projesi kapsamında düzenlenen "2. Türk Dünyası Kadın Yazarlar Sempozyumu" 23 Aralık 2017 tarihinde Ankara Latanya Otel'de yapıldı. Genel Merkezimizin katkılarıyla düzenlenen Sempozyum’a Kırım’dan Milara Settarova ve Zera Bekir katıldı. Sempozyum da ilk oturumun başkanlığını üyemiz Prof.Dr. Zuhal Yüksel, ikinci oturumun başkanlığını yine üyemiz Dr.Işılay Işıktaş Sava ve üçüncü oturumun başkanlığını Kırım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Oya Deniz Çongar yaptı. Sempozyum sonrasında Serra Menekay “Şefika” isimli kitabını imzalarken gazeteci-yazar Gönül Şamilkızı Kırım’ın işgal sürecini anlattığı “Kırım Ateşi” isimli kitabını imzaladı.

  79. Derneğimiz Gebze Şubesi, 24 Aralık 2017 tarihinde bir kahvaltı buluşması düzenledi. Dernek lokalinde düzenlenen kahvaltıya, Kocaeli Şube Başkanımız Suavi Oktay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bursa Şube Başkanımız Yunus Güneri ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Yalova Çiftlikköy Şube Başkanımız Zeki Ertürk ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Anadolu Yakası Şube Başkanımız Turgut Güngez ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Aksaray Şube Başkanımız Ahmet Kırımlı, Ceyhan Şubemiz Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kandemir de katıldılar.

  80. Azerbaycan Kültür Derneği’nin Başbakanlık Tanıtma Fonunun desteği, Kırım Derneği Genel Merkezi ve Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nun katkılarıyla düzenlediği "Azerbaycan, Kırım, Türkiye Sanat ve Kardeşlik Şöleni" 24 Aralık 2017 tarihinde Ankara'da gerçekleşti. Şölen de Şef Abdullah Alper Kurbani yönetiminde Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu, Kırım Ansambli’nin Ukrayna’da ün kazanmış yırcısı Asiye Sale, Ankara Devlet Opera ve Balesi solisti Şenol Talınlı, Kırım Derneği Genel Merkezi Cıyın Ansambli ve Azerbaycan Kültür Derneği Halk Dansları Topluluğu sahne aldı.

  81. Genel Merkezimiz Anadolu Yakası Şubesi’nin eğitim ve bilgilendirme amaçlı olarak Eylül ayından sonra başlatmış olduğu Salı toplantıları sürdürüldü.

  82. Kırım’da Rus işgali sonrası işgalciler tarafından tutuklanan ya da kaçırılan Kırım Tatarlarının çocuklarına yardım toplamak amacı ile çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

  83. Üyelerimizin talepleri doğrultusunda, Kırım Tatarca ve Rusça dil çalışmaları sürdürüldü.

  84. Derneğimizin halk oyunları ve müzik ekibi “Cıyın Ansambli” yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü.

  Pin It