•  Kırım Derneği Genel Merkezi
  •   +90.312.419 47 49
  •   info@kirimdernegi.org.tr
  • Derneğimiz Genel Merkez 2013 Yılı Faaliyet Raporu

     

    1-     Kırım’ın genç ve yetenekli seslerinden Afize Yusufkızı’nın ustalıkla icra ettiği, Doç. Dr. Hakan Kırımlı’nın hikayelerini anlattığı yırlarımız, 17.01.2013 Perşembe günü akşamı Hamamönü Kabakçı Konağı’nda Derneğimiz tarafından  tertip edilen “Yırlarla Kırım Tarihi” programı içerisinde sunuldu.

     

    2-     Dünyaca ünlü Kırım Tatar roman yazarı Cengiz Dağcı’nın özel eşyaları 21 Ocak 2013 günü T.C. Dışişleri Bakanlığı, Kiev ve Londra Büyükelçiliği, Londra ve Odessa Başkonsoloslukları ile Derneğimiz Genel Merkezi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Vakfı ve Emel Kırım Vakfı’nın işbirliği sonucu diplomatik yük olarak yazarın vatanı Kırım’a getirildi. 1,5 ton ağırlığındaki eşyalar TC Odessa Başkonsolosluğu tarafından Kırım Fondu (Vakfı)’na teslim edildi.

     

    3-     Ilgında yaşayan kardeşlerimizin girişimleri ve Ilgın Belediyesi’nin yardımlarıyla Ilgın şubemiz, 22 Ocak 2013 Salı günü törenle açıldı. Açılış törenine Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Genel Merkez’imiz Yaşlık Komisyonu halk oyunları ve müzik ekibiyle birlikte katıldılar. Doç.Dr. Hakan Kırımlı hocamızda genel Kırım tarihi ile alakalı bilgilendirici bir konuşma yaptı.

     

    4-     Ocak ayında Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bir şube daha katıldı. Antalya ili Manavgat ilçesindeki yeni yapılanmayla şube sayısını arttıran Genel Merkez böylece Türkiye genelinde teşkilatlanmaya verdiği önemi bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

     

    5-     Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’ne yeni atanan Elçi Müsteşar Vasil Bodnar görevine başlaması sebebiyle 13 Şubat 2013 Çarşamba günü Derneğimiz Genel Merkezi’ne bir nezaket ziyaretinde bulundu. Baş Katip Denis Zolotaryov ve Kültür Ataşesi Tatyana Tereşçenko ile birlikte geldiği Genel Merkez binasında Vasil Bodnar, Genel Başkan Vekilimiz Murtaza Esenkal, Genel Sekreterimiz Oya Deniz Çongar, Genel Muhasibimiz Nurten Bay, Dernek yetkililerimiz ve üyelerimiz tarafından karşılandı.

     

    6-     Altındağ Belediyesi Kabakçı Konağı’nda 14 Şubat 2013 Perşembe akşamı Derneğimiz tarafından tertip edilen,  Dilaver Osman’ın konuk olduğu gecede Genel Merkezimiz misafirleri arasında Düzce Kırım Türkleri Derneği Başkanı İlyas Öz, bir önceki dönem başkanlık yapan Osman Kesen, Kurucu Başkan Metin Erdoğmuş ve Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Öz ; Eskişehir EKHAD Başkanı Recep Şen;  Ukrayna Büyükelçiliği Baş Katibi Denis Zolotaryov ve Ukrayna Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Tatyana Tereşçenko ile birlikte Etimesgut Kırım Derneği Başkanı Ergin Batur’da bulunmaktaydı.

     

    7-     Derneğimiz 25 Şubat 2013 günü Kırım  Tatar Millî Meclisi’nin sürgünü anma töreni düzenlemesinin Akmescit Belediyesi tarafından yasaklanmasını protesto eden bir bildiri yayınladı.

     

    8-     Genel Merkezimiz organizasyonunda farklı şehirlerde "Qırım Ansambli" turnesi ile 16 büyük konser yapılarak, Nevruz Mart ayında Türkiye’deki Kırımlılarla beraber kutlandı.

     

    9-      Yönetmenliğini Neşe Sarısoy Karatay’ın, yapımcılığını ve metin yazarlığını Zafer Karatay’ın yaptığı , toplamı 270 dakika olan, 30’ar dakikalık 9 bölümden oluşan “KIRIMOGLU, Bir Halkın Mücadelesi” Belgeseli’nin Galası 28 Mart 2013 tarihinde Ankarada Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonunda yapıldı. Onur konuğu olarak Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa A. Kırımoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ukrayna Büyükelçisi Sergiy Korsunski, MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel, MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, RTÜK Başkanı Davut Dursun, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı Kemal Yurtnaç, Milletvekilleri, Kırım Dernekleri Temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.

     

    10- Türkiye ve Avrupa’daki Kırım cemiyetleri 4 Mayıs 2013’te Akmescit’te bir araya gelerek “Kırım Tatar Millî Meclisi’nin arkasındayız” mesajı verdiler. Kırım’da son yıllarda Kırım Tatarları’na karşı artan siyasi baskılar nedeniyle Ukrayna, Türkiye, Almanya, Rusya ve Polonya’dan 38 Kırım cemiyetinin başkanı Kırım Tatar Millî Meclisi üyeleriyle Akmescit’te bir istişare toplantısı yaptı. Toplantıda Genel Merkezimiz  Yönetim Kurulu Üyelerimiz, 21 Şube Başkanlığımız ve 2 Temsilciliğimiz ile temsil edildi.

     

    11- Genel Merkezimiz 6 Mayıs’ta Kırım Tatarları’nın Vatanlarından sürgün edilişinin 69. Yıldönümü münasebetiyle Türk ve Dünya kamuoyuna bir basın bildirisi ile seslendi.

     

    12-  Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 69. yıldönümü münasebetiyle, Derneğimiz Genel Merkezi’nin Ankara’daki binasında 17 Mayıs 2013 akşamı bir toplantı düzenlenerek Sürgünde hayatlarını kaybedenler dualarla anıldı.

     

    13- Kırım Tatarları’nın vatanlarından sürgün edilişinin 69. yılını anmak ve son zamanlarda Kırım Tatarları’nın millî temsil organlarına karşı Anatoliy Mogilyov hükümeti tarafından yürütülen uygulamaları protesto etmek amacıyla 18 Mayıs 2013 tarihinde saat 13.00’de Ankara’daki Kırım Caddesinde bulunan Yunus Emre parkında bir “Matem Mitingi” tertip edildi. Yine 18 Mayıs 2013 tarihinde, Edirne, Tekirdağ, Çorlu, İstanbul ve Ceyhan şubelerimiz tarafından miting ve anma programları tertip edildi.

     

    14- Dr. Ahmed İhsan Kırımlı Edebiyat Yarışması’nın ödülleri 20 Mayıs 2013 tarihinde Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesinde (KMPÜ) yapılan törenle verildi. Ödül töreninde Kırım Tatar Millî Meclis Başkanı Mustafa Kırımoğlu, Maarifçi Kırım Tatar Öğretmenler Birliği Başkanı Safure Kacametova, KMPÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Yakubov, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı, Kırım Vakfı Başkanı Murtaza Esenkal, Derneğimiz Genel Sekreteri Oya Deniz Çongar, Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Sebika Ağıral, yazarlar, öğretmen ve öğrenciler yer aldı.

     

    15- Genel Başkanımız Tuncer Kalkay 22 Mayıs 2013 tarihinde TRT AVAZ’da canlı yayınlanan “Oba Gündemi” programına konuk olarak Kırım Tatarlarının acil sorunları konusunda bilgilendirme yaptı.

     

    16- 8 Haziran 2013 tarihinde Ankara Gölbaşı’nda Genel Merkezimiz tarafından bir tepreç tertip edildi. Gölbaşı Teprecinde  Meşhur Kırım Tatar Yırcıları Dilaver Osman ve Emine Mustafa’nın yırları ile Kırım tatarlarının Efsanevi ansambli “Kırım Ansamli”nin halkoyunları renk kattı.

     

    17- 9 Haziran 2013 tarihinde Polatlı Toydemir köyünde “Kırım Hatıra Ormanı 8. Tepreç Şenliği” Genel Merkezimiz tarafından tertip edildi. Dilaver Osman ve Emine Mustafa’nın yırları ile Kırım Ansamli’nin halkoyunları gösterileri çoşkulu bir şekilde izlendi.

     

    18- Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti (TDKB) Ajansı’nın organize ettiği “Türk Dünyasından Ramazan İftarları”nın ilki 9 Temmuz 2013 akşamı Genel Başkanımız Tuncer Kalkay’ın konuk olduğu “Kırım” konulu program ile başladı.

     

    19- Ukrayna Kültür Günleri 10 Eylül 2013 Salı günü Ankara’da yapıldı. Ukrayna Kültür Bakanı Leonid Novohatko’nun ev sahipliğindeki törende Derneğimiz Genel Başkanımız Tuncer Kalkay tarafından temsil edildi.

     

    20- Mübarek Ramazan ayında  fitre ve zekatları ile Ramazan paketlerini Kırım’a göndermek isteyen vatandaşlarımızın bağışladığı yardımlar ile 15.123 $’ ı fitre zekat, 4.000$’ı şartlı zekat, 8.000 $’ı Ramazan paketi (400 paket) olmak üzere toplanan 27.123 $ Kırım’a ulaştırıldı.

     

    21- Ankara Hamamönü Kabakçı Konağı’nda yeni sezon Kırım Müzik Akşamları 20 Eylül 2013 Cuma akşamı Oksana Amet-Mustafa’nın konseriyle başladı.

     

    22- Türkiye’de 50 yıllık tarihe sahip olan en eski film festivallerinden olan Altın Portakal’da yarışma dışı programa dahil “Haytarma” filmi  4 ve 5 Ekim 2013 tarihlerinde gösterildi. Festivale katılan Kırım heyetinde ATR televizyon kanalının sahibi Lenur İslâmov, Kırım Tatar Millî Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, sürgünü yaşayan Kırım Tatar Milli hareket emektarı Ayşe Seytmuratova Kırım Haber Ajansı (QHA) Genel Koordinatörü İsmet Yüksel, ATR televizyon müdürü Elzara İslâmova, ATR televizyon kanalı mensupları Şevket Memetov, Ayder Muradosilov, Gülnara Bekirova, Amethan Sultan’ın aşkı Feride rolünü canlandıran Dinara Avaz, yer aldı. Film gösterimine Derneğimizi temsilen Genel Başkan Yardımcısı Murtaza Esenkal, İstanbul Şube Başkanı Celâl İçten, Gebze Şube Başkanı Şerife Orak, Manavgat Şube Başkanı Zeynegül Çağlayangil ile birlikte diğer Genel Merkez ve Şube yöneticileri de katıldı.

     

    23- Mustafa Kırımoğlu ile birlikte Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Genel Başkan Yardımcılarımız Murtaza Esenkal ve Namık Kemal bayar, Genel Muhasibimiz Nurten Bay, Genel Veznedarımız Şükrü Aktaran ile eski Genel Başkan Yardımcılarımızdan Mükremin Şahin’den oluşan Kırım heyeti  10.10.2013 tarihinde Türk Ocakları Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’e başsağlığı dileklerini bildirerek, Türk Dünyasına ve Kırım’a çok büyük hizmetleri bulunan Nevzat Kösoğlu’nu şükranla andılar.

     

    24- Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Kırımoğlu 11 Ekim 2013 tarihinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ankara’da görüştü. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan görüşmeye Genel Başkanımız Tuncer Kalkay da katıldı.

     

    25- Ukrayna Milletvekili ve Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı Mustafa Kırımoğlu 11 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ankara’da görüştü. Mustafa Kırımoğlu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeye Genel Başkanımız Tuncer Kalkay ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da katıldı.

     

    26- Kırım Tatar Millî Meclisi ve Kırım Müslümanları Dînî İdaresi (Kırım Müftülüğü) ile birlikte düzenlediğimiz 2013 yılı kurban kesimleri, dinimiz esaslarına uygun olarak yapılarak Kırım’daki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza dağıtılmış; kesilen kurbanların derilerinden sağlanan meblağ, Kırım Müslümanları Dînî İdaresi’ne teslim edilmiş;  kurban organizasyonu sonucu artan meblağ ise Kırım Tatar Millî Meclisi’ne teslim edilmiştir.

     

    27- Kırım Tatar Halkı’nın VI. Kurultayı münasebetiyle Kırım’da bulunan  Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri Kırım Yazıcılar Birliği ve Yıldız Dergisi’ni ziyaret ettiler. Genel Başkanımız Tuncer Kalkay başkanlığındaki heyet 24 Ekim 2013 günü Kırım’ın belli yazıcılarıyla bir araya geldi.

     

    28- Tuncer Kalkay başkanlığındaki Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri 24 Ekim 2013’de KİPU Qırımtatar Tili ve Türk Tilşinaslığı bölümü öğretim üyelerine bir nezaket ziyaretinde bulundular. Fakülte Dekanı Ranetta Gafarova, Qırımtatar Tili Bölümü Müdürü Emine GANİYEVA, öğretim üyeleri ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz’in hazır bulunduğu toplantıda ortak projeler üzerinde duruldu.

     

    29- Genel Merkez heyetimizin Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi’ni ziyareti esnasında yapılan toplantı ile KİPU tarafından düzenlenen geleneksel "Kırım Tatar Dili Olimpiyatı"nın sponsorluğunun Genel Merkezimizce yapılması yönünde karşılıklı protokol imzalandı.

     

    30- Derneğimiz yöneticileri 25 Ekim 2013’de Maarifçi teşkilâtı’nı ziyaret ettiler. Teşkilat Reisi Safure Qacametova ile birlikte teşkilat azalarından Şevket Yunusov, Sultaniye Qaraqadı, Remziye Ametşayeva, Vade Şerfedinova ve Zöre Pinka’ nın hazır bulunduğu toplantıda Derneğimiz Genel Merkezi, Tuncer Kalkay başkanlığındaki üyelerimiz tarafından temsil edildi.

     

    31- Genel Merkezimiz 26-27 Ekim 2013 tarihinde yapılan VI. Kırım Tatar Milli Kurultayında temsil edildi. Kurultayın açılışında Genel Başkanımız Tuncer Kalkay bir konuşma yaptı

     

    32- Derneğimiz üyeleri vatanda 28 Ekim 2013’de Leyla Asanova ve Enise Abibullayeva hocalarımız yeni açtıkları "FİDANÇIQ" eğitim merkezini ziyaret ettiler.

     

    33-  Genel Merkez heyetimiz 26-27 Ekim 2013 tarihlerinde yapılan VI. Kırım Tatar Millî Kurultayı’nda Meclis Başkanlığı’na seçilen Refat Çubarov’u  28 Ekim 2013’de Kirilova sokağındaki çalışma ofisinde ziyaret ederek kendisine ve çalışma arkadaşlarına çalışmalarında başarılar dilediler

     

    34- Genel Başkanımız Tuncer Kalkay başkanlığındaki heyetimiz kısa bir süre önce yapılan Kırım Dinî Kurultayı’nda bir kez daha “Kırım Müslümanları Müftüsü” olarak seçilmesinin ardından Millî Meclisimiz seçimlerinde de Meclis Azalığına seçilmesi münasebetiyle 29 Ekim 2013’de Müftü Emirali Ablayev’i makamında ziyaret ederek tebrik ettiler.

     

    35- Genel Merkezimiz  Yönetim Kurulu Üyeleri Kırım’daki son günlerinde 29 Ekim 2013’de “Yañı Dünya Gazetesi” ofisini ziyaret ettiler. Genel Başkanımız Tuncer Kalkay, Genel Sekreterimiz Oya Deniz Çongar, Genel Muhasibimiz Nurten Bay ve Kadınlar Kolu Eski Başkanımız Necla Kalkay’dan oluşan heyet üyelerimiz Yañı Dünya Gazetesi’ne yaptıkları nezaket ziyaretinde gazete hakkında bilgiler arak  gazetenin arşivini inceleme fırsatı buldular.

     

    36- Her yıl düzenlenen “Toydemir Kırım Hatıra Ormanı Ağaç Dikme Şenliği”nin 6.sı 3 Kasım Pazar günü Polatlı’nın Toydemir köyünde gerçekleştirildi. Genel Merkezimiz ve Manavgat Şubemiz bu güzel günde Toydemir’li vatandaşlarımızı yalnız bırakmadı.

     

    37- Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu 21 Kasım 2013 Perşembe akşamki konserinde Genel Merkezimizin desteği ile kıymetli bir sesi, Tamila Abibulayeva’yı konuk etti.

     

    38- Kırım Tatar Klasik Edebiyatı, Kırım Hanı Bora Gazi Geray Han’ın besteleri ve şiirleri eşliğinde 22 Kasım 2013 akşamı Ankara Hamamönü’nde bulunan Tarihi Kabakçı Konağı’nda anlatıldı. Gazi Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zuhal Yüksel hocamızın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğimizde; Bora Gazi Geray Han’ın bestelerini Neyzen Murat Aydemir ve TURKUAZ Müzik Kültürü Eğitimi ve Araştırma Vakfı üyeleri seslendirdi.

     

    39-  “Osmanlı’dan Günümüze Kırım” konulu konferans 28 Kasım 2013 Perşembe günü saat 14.00’te  Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Farabi salonunda yapıldı. Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Kırımlı’nın vermiş olduğu konferansta kalabalık bir öğrenci topluluğunun yanı sıra üniversite dışından da çok sayıda dinleyici hazır bulundu. Kırım Derneği Genel Merkezi Yöneticileri ve Gençlik Komisyonu üyelerinin de aralarında olduğu dinleyiciler konferansı büyük bir ilgi gösterdiler.

     

    40- Kırım üçüzlerine ev yapmak için düzenlenen kampanyaya destek vermek amacıyla 7 Aralık 2013 tarihinde Genel Merkezimiz tarafından düzenlenen Çibörek gününe hayırseverler yoğun ilgi gösterdi.

     

    41- Merhum Genel Başkanımız Dr. Ahmed İhsan Kırımlı aramızdan ayrılışının 2. yıldönümü münasebetiyle 11 Aralık 2013 Çarşamba günü akşamı Genel Merkezimizde okunan dualar eşliğinde rahmetle anıldı.

     

    42- Genel Merkezimiz  19 Aralık 2013  Perşembe akşamı Kabakçı Konağı’nda gençleri ağırladı. Müzik kurslarımızda eğitim gören üyelerimizin çocukları, en küçüğü 5 yaşındaki gençlerimiz yıl içerisindeki çalışmalarını hocaları Tamila Abibulayeva ile birlikte bir konserle taçlandırdılar. Konserin sunuculuğunu “ATR Lale Teleqanalı”nın yaş ve istidatlı alıp barıcısı Ediye Kataman yaptı.

     

    43- Demokratik Kırım Cumhuriyeti’nin (Kırım Ahali Cumhuriyeti) Anayasasının ilan edilişinin 96. yılı Derneğimizin Ankara’daki Genel Merkez binasında 27 Aralık 2013 tarihinde çoşku ile kutlandı.

     

    44- Üyelerimizin talepleri doğrultusunda, Kırım Tatarca ve Rusça dil kursları sürdürüldü.

     

    45- Derneğimizin halkoyunları ve müzik ekipleri yıl boyunca çalışmalarını sürdürdü.

    Pin It