•  Kırım Derneği Genel Merkezi
 •   +90.312.419 47 49
 •   info@kirimdernegi.org.tr
 •            

   

   KIRIM TATAR TEŞKİLATLARI PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

                                                 

   

  İLMİ ÜMEROV İŞGALCİ PUTİN RUSYASI TARAFINDAN AKIL HASTANESİNE KAPATILDI

   

  Putin Rusyası’nı işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatar halkına ve liderlerine karşı yapılan baskılar Kırım Tatar Millî Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’un 18 Ağustos 2016’da psikiyatri kliniğine kapatılmasıyla yeni bir devreye girmiştir. Sovyetler Birliği’nde muhaliflere ve insan hakları savunucularına uygulanan bu utanç verici yöntem, Kırım’da barışçı fakat hürriyet aşığı Kırım Tatar halkına ve işgale karşı çıkan aktivistlere yeniden uygulanmaya başlanmıştır.

  İlmi Ümerov’a atfedilen yegâne suç onun “Rusya Kırım’dan ve Donbas’tan çekilmeye mecbur bırakılmalıdır” sözleridir. Bu ifadeler Rusya makamlarınca “bölücü” ifadeler olarak nitelendirilmiş, bunları söyleyenlerin aklının yerinde olamayacağı, dolayısıyla psikiatrik gözetim altına konulması gerektiği belirtilmiştir. Bu utanç verici ve barbarca yorumla İlmi Ümerov psikiyatri kliniğine kapatılmış bulunmaktadır. İleri derece kalp, şeker ve parkinson hastalıklarından muzdarip olan İlmi Ümerov ayakta durmakta ve konuşmakta dahi zorluk çekmektedir. 11 Ağustos 2016’da Akmescit bölge mahkemesinde yapılan duruşmasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan İlmi Ümerov hastanedeyken, 18 Ağustos 2016 tarihinde buradan zorla çıkarılarak psikiatri kliniğine götürülmüştür. Hiç kimseyle görüştürülmeyen ve yanında hiç bir şey bulundurmasına izin verilmeyen Ümerov’un burada maruz bırakıldığı şartlar hapishane şartlarından dahi ağırdır. Putin rejimi açıkça onun burada ruhen ve bedenen çökmesini sağlamayı amaçlamaktadır. İlmi Ümerov’un hayatı çok ciddî tehlike altındadır.

  İlmi Ümerov işgalci Putin rejiminin Kırım’daki ilk kurbanı değildir. Kırım Tatar Millî Meclisi’nin diğer Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz de Rusya işgali başlamadan evvel işgale karşı çıkmak suçuyla 13 diğer barışçı aktivist ile birlikte iki yıldır hapistedir. Kırım’daki işgalin başlamasından bugüne kadar geçen süre içinde üniformalı şahıslar tarafından kaçırılan onlarca Kırım Tatar gencinden hiç bir haber alınamamaktadır. Son olarak Mayıs ayında evinin önünden resmî polis arabasına bindirilerek kaçırılan Dünya Kırım Tatar Kongresi İcra Kurulu üyesi Ervin İbrahimov’un akıbeti hakkında kimse ümitvar değildir.

  Kırım Tatar halkının seçilmiş millî temsil organı olan Kırım Tatar Millî Meclisi, varlığının ana prensipleri şiddete karşı ve demokrasiye bağlı olmak olduğu halde, işgalci Putin rejimi tarafından “terörist teşkilat” ilân edilebilmiş ve bütün faaliyetleri yasaklanmıştır. Başta Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu olmak üzere Kırım Tatar millî liderleri vatanları Kırım’a sokulmamaktadırlar.

  İşgalcilerin her türlü barbarca ve acımasız uygulamalarına rağmen, Kırım Tatar halkı barışçı ve şiddete başvurmayan tutumundan asla sapmamaktadır. Vicdansız Putin rejiminin zulmüne maruz kalan insanlar teröristler değil, işte bu halktır. İşgalciler dünyanın umursamadığını, Kırım’ı en yakın kardeşleri dahil herkesin unuttuğunu düşündükleri bir ortamda Kırım Tatar halkını yıldırıp sindirmeyi, ümitsizlik içinde vatanlarını terk etmeye mecbur bırakmayı sağlamaya, kısacası onu tarihten silmeye çalışmaktadır.

  Türkiye’de yaşayan milyonlarca Kırım Tatarlar adına, başta İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz olmak üzere işgalci Putin rejiminin esiri olan bütün barışçı siyasî mahkûmların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Vatandaki bu aziz kahramanlarımız gibi biz de güzel Kırım’ımızdaki barbar Rusya işgalini asla ve hiç bir zaman kabul etmeyeceğiz.

  Katil Putin Rusyası’nın dünya ölçeğinde sebep olduğu kan ve duman örtüsü altında unutturulmaya çalışılsa da, Kırım Tatar halkı asla teslim olmayacaktır!

  Pin It