Genel Merkezimiz Yeni Binasının Resmi Açılış Töreni Gerçekleştirildi
Dünyayı Dolaşan Kırım Tatar Bayrağının Son Durağı Türkiye Oldu
Derneğimizde Müzik Kurslarını Tamamlayan Öğrencilerden Müzik Ziyafeti
Kırım-Kerkük-Karabağ Sanat ve Dostluk Şöleni Çoşku ile Gerçekleştirildi
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılında Türkiye'de Gerçekleştirilen Anma Programları
YTB ve Genel Merkezimiz İftar Programı Düzenledi
Kırım Tatar Sürgünü Türkiye’de İlk Kez Resmî Devlet Programı ile Anıldı.
Dokuzuncu Qırımtatar Yaşlıq Qurultayı Ankara’da Başladı
ES TV’de 18 Mayıs 1944 Sürgünü ile ilgili Türkiye’deki Faaliyetler Anlatıldı
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yılı Ankara'da Düzenlenen Etkinlikler ile Anıldı
İstanbul’da 18 Mayıs Sürgünü Anma Toplantısı Düzenlendi
Ukrayna Diaspora Kimliği İçin Başvurular Başlamıştır
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Faaliyet Takvimi

Eylül 2019
Pt Sa Çr Pr Cm Ct Pz
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Zafer Karatay

14.12.2018

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilciliğinden

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilciliğinden

1500 yıllık Vatanımız Kırım 2014 yılında Rusya tarafından bir kez daha işgal ve illegal olarak ilhak edilmiştir. Liderim Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubar ve pek çok millî hareket mensubumuzun Kırım’a girişi engellenmiş, halkımızın demokratik seçimle yetki verdiği en üst temsil organı olan Kırım Tatar Milli Meclisi yasaklanmış, varlıkları gaspedilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti resmi olarak işgali ve ilhakı tanımadığını her vesileyle ilan etmiş, Cumhurbaşkanımızdan Dışişleri Bakanımıza kadar bu pek çok defa açık ve net bir şekilde dile getirilmiştir. Türk Kamuoyu tarihsel olarak Kırım ve Kırım Türklerinin maruz bırakıldıkları haksızlık ve zulümlere daima hassasiyet göstermiştir.

Türkiye’deki Kırım Tatarları ezici bir çoğunlukla Rusya işgaline karşı olduklarını, Yolbaşçımız M.A Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin yanında olduklarını göstermiş ve bunu da kararlılıkla sürdürmektedirler.

Hal böyleyken, Rusya işgalini tanımanın ötesinde sevinçle karşılayan, işgalden sonra Kırım Tatar diasporasının çoktan aforoz ettiği karanlık bir şahıs tarafından Rusya kaynaklı yüksek bir sermaye ile kurulan, utanmadan adına Kırım sözü konulan bir sözde vakıf tarafından "Kırım Kültür Günleri" adıyla 15 Aralık 2018 Cumartesi günü Ankara’da lüks bir otelde etkinlik düzenlenmiştir. Finansmanı  Rusya tarafından sağlanan bu "kültür günleri" komedisiyle, Putin Rusyası’nın Kırım Tatarlarına ne kadar iyi davrandığı imajı yaratılmaya, Türk kamuoyuna barbar Putin rejiminin propagandası yapılmaya çalışılmaktadır.

Kırım’a Kırım Türklerinin davasına sahip çıkan destekleyenlerin, insan hak ve hukuklarına saygılı kişileri bu ve benzeri etkinliklere itibar etmemelerini ve İşgalci Rusya’nın çıkarları doğrultusundaki propagandalara alet olmamalarını hassasiyetle rica ederiz.

 

Zafer Karatay

Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi

Pin It