Derviza Şenliği Polatlı Toydemir'de Gerçekleştirildi
Serra Menekay Eskişehir'de Okurlarıyla Buluştu
Genel Merkezimizin Yeni Binasında İlk Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı
Atlı Okçulukta Türkiye Şampiyonu Alperen Alkan Oldu
Ukrayna’nın 27. Bağımsızlık Yıldönümü Resepsiyonu - Ankara
Balıkesir'de Uluslararası Türk Kültürü ve Medeniyeti Kongresi
Herson Geniçesk’te Kırım Tatar Milli Sınıfları Açılıyor
Mustafa Kırımoğlu ve Ukrayna İçişleri Bakanı Derneğimizi Ziyaret Etti
Hatıra Mumu Yakalım Kampanyası’nda İlk Durak Ankara Oldu
Kırım'da Kurban Kesimlerimiz Tamamlandı
Dikmen'deki Dernek binamız açılışa hazırlanıyor
Ukrayna Diaspora Kimliği İçin Başvurular Başlamıştır
Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Faaliyet Takvimi

Ekim 2018
Pt Sa Çr Pr Cm Ct Pz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Kırım Derneği Genel Merkezi’nden

Kırım Tatar Kahramanı Veciye Kaşka’nın İşgalciler tarafından Öldürülmesi Hakkında Basın Açıklaması

Ankara, 24 Kasım 2017

derneklogo 150x150

 

İşgal edilen Vatan Kırım’da Kırım Tatarlarını sindirmek, bezdirmek ve korkutmak için işgalciler tarafından yapılan baskınlar günlük hayatın bir parçası haline getirildi.

Kırım Akmescit’te 23 Kasım 2017 tarihinde, FSB’nin (Rusya Federal Güvenlik Servisi) önceden kurguladığı ve bir bölümünü basına servis ettiği görüntülerden anlaşılacağı üzere, bir kafeye düzenlenen baskın ile yaşlı insanlar yerlere yatırılarak kelepçelendi.

Bu baskında yapılan fiziksel ve psikolojik baskının şiddetine dayanamayan insan hakları savunucusu ve Kırım Tatar Milli Hareketinin önde gelen isimlerinden 83 yaşındaki Veciye Kaşka geçirdiği kalp krizi sonucunu hayatını kaybetti.

Daha 9 yaşında iken halkı ile birlikte Sürgüne gönderilen, Sürgünde yaşadığı 1950 li yıllardan itibaren Kırım Tatar Milli hareketinde mücalede veren, 50 yıl önce bir hürriyet kahramanı kadın olarak tarihe geçen, Vatan Kırım’a dönüş mücadelesinde defalarca gözaltına alınan, sorgulanan, defalarca evinden çıkarılan hatta evi yıkılan Veciye Kaşka’nın ölümüne, tarihte Kırım Tatarlarını yok etmek isteyenlerin bugünkü uzantıları sebep oldu.

Kırım Tatarlarının Kırım’ın işgalini tanımamasına hiddetlenen işgalciler, Kırım Tatarlarını terörist olarak göstermek amacıyla düzenledikleri oyunlardan birisinde Veciye Kaşka’nın hayatına son verdi.

Kırım Tatarlarının sembollerinden biri olan Veciye Kaşka’nın işgalciler tarafından öldürülmesini şiddetle kınıyor, Kırım Tatarlarına sistemli olarak yapılan baskıların bir an önce durdurulması ve Kırım’daki işgale son verilmesi için vicdan sahibi bütün insanları ve devletleri sesimizi duymaya çağırıyoruz.

Pin It