TRT için hazırlanan ve muhtelif zamanlarda TRT kanallarında bölümler halinde yayınlanan, II. Dünya Savaşını tüm gerçekleri ile yaşayan Türk ve Müslüman Halklarının müthiş hikayelerini günümüze taşıyarak hafızalara kazınan “Gamalıhaç ile Kızılyıldız Arasında” adlı belgeselin genişletilmiş metin, belge, resim ve röportajlarla ile desteklenerek  kitap haline getirilen Neşe Sarısoy Karatay‘ın eseri “Gamalıhaç ile Kızılyıldız Arasında Türkler” adı ile yayınlandı.

Eser Adı: GAMALI HAÇ İLE KIZIL YILDIZ ARASINDA TÜRKLER

Yazar (lar): Neşe SARISOY KARATAY

Dizi Adı: Araştırma İnceleme
Kitabın genel anlamda türü: Tarih
Kapak Tasarım: Okan AKYÜREK
Cilt Bilgisi: Ciltsiz, Karton Kapak
Kağıt Bilgisi: Kitap Kağıdı
Basım Tarihi: Nisan 2011
Sayfa Sayısı: 450
Kitap Boyutları: 14x21
Barkod: 9789758759965

Etiket Fiyatı: 20 TL

Çıkış Tarihi: 22.04.2011

SİNEMİS YAYINLARI

Olgunlar Cad. No: 36/12 Kocatepe/ANKARA Tel: 0.312. 424 10 63 Fax: 312. 424 10 43

www.sinemisyayinlari.com sinemis@ sinemisyayinlari.com
 
Sinemis Yayınları tarafından yayınlanan kitabı, kitapçılardan 20 lira bedelle temin etmekle birlikte aşağıda linki verilen internet sitesi üzerinden de indirimli olarak almak da mümkün.
 
Kitabın giriş bölümü aşağıdaki şekilde başlıyor:
 
“Dünya Tarihi kitaplarında onlara yer verilmedi… İki ordu, iki sembol ve iki diktatör arasında can verdiler…. Cevdet, Osman, Mustafa . Kimse onların hayat öyküsünü filme almadı. Nazi rejimini anlatan yüzlerce filmde figüran bile olamadılar…. İşte Batılı tarihçilerin yok saydığı milyonlarca Müslüman’ın trajik hayat hikayesine bu kitapta tanık olacaksınız. İkinci Dünya Savaşı’nın acı bilançosu Hitler’in 17, Stalin’in ise 25 milyon insanın ölümünden sorumlu olduğunu gösterir. Tarih kitaplarında yer almasa da, Sovyetler Birliği’ndeki milyonlarca Türk ve Müslüman da bu savaşta acı çekti, yüz binlercesi sürüldü, yüz binlercesi öldü ve yüz binlercesi vatansız kaldı. İşte elinizdeki bu kitap, dünya tarihinin Alman Nazi ve Sovyet Kızılordu cephesi arasında unuttuğu; Azeri, Kazak, Kırım ve Kazan Tatarlarının, Çeçenler ve Kafkas Halklarının, Özbek, Türkmen, Ahıska Türkleri, Karaçay ve Kırgızların acı öykülerini dile getiriyor. Ekim devrimi, kendi çocuklarını yemeye başladığında, onların da korkunç günleri başladı. Allah’tan başka kimseleri kalmayan bu insanlar, 1917 İhtilalinin minareleri devirdiğine, Müslüman aydınların tutuklanıp, çalışma kamplarına gönderildiğine ve hatta öldürüldüklerine tanık oldu. Almanlara esir düştüler. Nazi esir kamplarında işkenceler, açlık ve salgın hastalık sonucu acı içinde can verdiler. Milyonlarca Müslüman isimsiz toplu mezarlara gömüldü, başlarına haçlar dikildi. Irkçı Naziler için, Türkler düşük değerli Asyalıydı. Auschwitz’de onların da öldüğünü, Himmler’in iskelet koleksiyonu listesinde Türklerin de olduğunu hiçbir tarih kitabı yazmadı. Ölmekle lejyon askeri olmak arasında kaldılar. Bir oğul Alman, diğeri Sovyet askeri oldu. Kendi halklarını korumaktan başka amaçları yoktu. Savaştan sonra vatanlarına geri dönenleri idamlar ve sürgünler bekliyordu. Kızılordu’ya hizmetin ödülü ise yüz binlerin sürgünü ile sonuçlandı! Savaşta hiçbir suçu olmayan Kafkas Halkları ve Kırım Tatarları, adeta soykırıma dönüşen bu zorunlu sürgünde nüfuslarının yarısını kaybetti. Analar çocuğunu, bebeler anasını kaybetti. Bu kitap, bu halkların dramını tarihçilerin hatırlaması ve araştırması için bir kaynak olarak hazırlandı. “Gamalı Haç ile Kızıl Yıldız Arasında” ki savaşta çaresiz, vatansız ve geleceksiz kalmış, insanların geçmişe gömülmüş karanlık hayat hikayelerine ışık tutmaya çalıştı.”
Bu vesile ile çok değerli bir eser ortaya çıkaran Neşe Sarısoy Karatay’ı tebrik eder, çalışmalarının devamı ile başarılar dileriz.

 

Pin It